"Az őszi-téli hónapokban gyakran kínlódtam visszatérően hólyaghuruttal, ami nagyon kellemetlen tünetekkel járt. A gyakori vizelési inger, vizeléskor tapasztalt égő, csípő érzés, a görcsös alhasi fájdalom szörnyen megviselt. Hiába ügyeltem a réteges öltözködésre, nem ücsörögtem hűvös időben a padon, sok-sok folyadékot fogyasztottam mégsem tudtam elkerülni a probléma kiújulását" - idézi fel Andrea.
Mivel a probléma már túlnőtt azon, hogy tünetileg kezelgessem, úgy döntöttem orvoshoz fordulok. Régóta használok homeopátiás szereket, ragaszkodom a természetes gyógymódokhoz, ezért felkerestem a nőgyógyászomat, aki homeopata orvos is. Mint megtudtam, a húgyúti problémák hátterében általában bakteriális fertőzés áll.
Jellemzően a nőknél alakul ki, mivel sokkal rövidebb a húgycsövük, mint a férfiaknak, így a kórokozók szinte akadálytalanul érik el a húgyhólyagot. Ugyanakkor a nőgyógyászati, kismedencei gyulladások, hormonális tényezők menstruáció, fogamzásgátló szedése is hajlamosít húgyúti fertőzések kialakulására, kiújulására. A változókor idején, az ösztrogénszint csökkenése miatt a húgyutak belső védő hámrétege is elvékonyodik, így e fertőzések is gyakrabban fordulnak elő - talán az én esetemben is ez lehetett a probléma fűzi hozzá az érintett. Orvosom segítségével azonban sikerült megtalálni a megfelelő homeopátiás szert. Mivel a panaszok néhány napon belül rendeződtek, úgy tűnik, ezzel pontot tehetek a probléma végére - teszi hozzá Andrea.
A felfázásnál alkalmazható homeopátiás szerek
A fertőzés a nők 5-10 százalékánál újul ki. Amennyiben a korábbi fertőzést nem kezelték megfelelően előfordulhat, hogy a kórokozók ismét bejutnak a húgyutakba. A hólyagban tartósan megtelepedett baktériumok visszatérő hólyaggyulladásokat okozhatnak. A már jelenlevő baktériumok az alhasi vérbőség hatására szaporodni kezdenek, kínzó panaszokat idéznek elő. A hideghatás, a forró fürdő, a szex, a csípős fűszeres ételek fellobbanthatják a hólyaggyulladást. A hólyaghurut nem előzhető meg, de bő folyadékfogyasztással, a réteges öltözködéssel, az extrém hideg kerülésével, a higiénés szabályok betartásával jó eséllyel kivédhető. Homeopátiával hatékonyan, és mellékhatásoktól mentesen kezelhető a felfázás.
A homeopátiás szereket szedhetjük igény szerint, közepes potenciában, ám amennyiben 10 adag után nem enyhülnek a tünetek, akkor forduljunk orvoshoz!
DULCAMARA: A panaszok nedves időben, vagy hideg hatására kezdődnek, pl. mezítláb hideg kövön állva. Nem jár fájdalommal, de gyakori eredménytelen vizelési inger jellemzi.
CANTHARIS: A vizelés metsző, égető fájdalommal jár, mintha az érintett ólmot pisilne. Egyszerre csak kis mennyiségű vizelet ürül, állandó a vizelési kényszer. A tünetek melegtől javulnak, mozgástól rosszabbodnak. Derékfájás is kísérheti.
NUX VOMICA: A gyakori vizelési kényszer ellenére csak kis mennyiségű vizelet távozik. Jellemző tünete a nagyfokú ingerlékenység, vágyakozás az egyedüllétre. A hólyagra gyakorolt nyomás javítja a tüneteket.
STAPHYSAGRIA: A húgycső mentén tapasztalható fájdalomérzet kíséri. E szer a legalkalmasabb, ha szexuális kapcsolat, kismedencei műtét, katéterezést követő gyulladás után jelentkeznek a kínzó panaszok. A lelkiállapotot erős megbántottság jellemzi. Sok alvás és a meleg enyhít a tüneteken.
LILIUM: Vizelés közben és után szúró, égető fájdalom jellemző. Irritáció, viszketés kíséri a nemi szervek tájékán. A tünetek javulnak hűvös, friss levegőn, viszont rosszabbodnak rázkódástól, utazástól.