Az allergia napjainkban nagyon sokak életét megkeserítő betegség. Egyik legismertebb megjelenési formája a légutakat érintő, szezonális szénanátha, vagyis orrnyálkahártya-gyulladás, amelyhez asztmás jellegű köhögés is társulhat.
Az allergiára való hajlamot genetikai, tünetekben való megjelenését pedig általában civilizációs okokra vezetik vissza, de egyelőre nincsen általános érvényű magyarázat a betegségre. Abban viszont tökéletes az egyetértés, hogy (a megelőzés, az allergiát kiváltó anyagok elkerülése és eltávolítása mellet) a kapcsolódó tüneteket mindig kezelni kell, nemcsak mert megnehezítik a mindennapokat, hnem mert kellemetlen szövődményekkel is járhatnak.
A köhögést kísérő tünetek alapján válasszuk ki a megfelelő homeopátiás gyógymódot A homeopátiás gyakorlat eszköztárában több olyan szer is megtalálható, amely az allergiás köhögés csillapítását célozza. Az iskola szerint az alább ismertetett, a tünetek alapján kiválasztott homeopátiás szerek gyors segítséget jelentenek annak, aki ezzel a panasszal küzd. Ha azonban nehéz eldönteni, hogy melyik szerre lenne leginkább szükség, választható komplex, több asztmás jellegű köhögésre, tünetre összeválogatott homeopátiás szert tartalmazó készítmény is.
Arsenicum album (arzén-trioxid)
Ezt a szert a leginkább éjfél és hajnali két óra között megjelenő, erős félelemmel, szorongással, nyugtalansággal járó roham eseteire ajánlják. Ilyenkor a beteg égő fájdalmat tapasztal, fázik, vacog, és főként ülni szeretne.
Antimonium tartaricum (hánytató borkő)
Az Antimonium tartaricum alkalmazását azokban az esetekben javasolják, amikor a beteg émelyeg, hányingere van, légúti hurut jellemzi, de a váladékot nehezen tudja felköhögni.
Argentum nitricum (ezüstnitrát)
Ez a készítmény akkor jöhet szóba, amikor a köhögési rohamot, negatív érzelmek vagy túlhajtott nevetés váltotta ki, és a helyzet félelemmel, szorongással, valamint a légzőizom görcsével és rekedtséggel jár.
Ipecacuana (hánytató gyökér)
Előfordul, hogy a szorongó beteg úgy érzi, mintha súly nehezedne a mellkasára, fojtó köhögése akár hányáshoz vezet, és kiveri a hideg veríték: ebben a kellemetlen állapotban az Ipecacuana lehet ajánlott.
Kalium carbonicum (káliumkarbonát)
A Kalium carbonicum használata megfontolandó, ha a betegre főleg hajnali kettő és öt között fellépő váladékos hörgés jellemző, amikor térdére és könyökére támaszkodva keres megkönnyebbülést.
Natrium sulfuricum (nátrium szulfát)
Ezt a szert ajánlják gyermekeknél történő alkalmazásra, olyan esetekben, amelyekben a köhögés jellemzően hajnali négy és öt között lép fel, és később zöldre váló fehérje szerű köpettel jár.