A szakállas nő évszázadok óta állandó szereplője a különböző "szórakoztató" helyeknek, cirkuszoknak és királyi udvaroknak. A hölgyeken kialakuló, látványos szakáll általában éppen azért olyan furcsa és meglepő, mert a nőkre minimális mértékben jellemző az arcszőrzet , ráadásul az elfogadott társadalmi normák szerint a hölgyeknek a teljes szőrtelenség és a sima, bársonyos bőr divatját kell követni.
A szakállas nők látványos arcszőrzetének hátterében általában a hirsutizmus , vagyis a fokozott szőrnövekedés áll. Ez a jelenség a legtöbbször a túlzott mennyiségű androgén, vagyis férfi hormonoknak köszönhető. Előfordulhat az is, hogy a szőrtüszők reagálnak túlzott érzékenységgel ezekre a hormonokra, így még akkor is fokozott szőrnövekedés figyelhető meg, ha a hormonok szintje nem kiugróan magas.
A szakállas nők általában a hirsutizmus nevű betegségben szenvednek A szakemberek szerint a fokozott szőrnövekedés, illetve a férfihormonok nagyobb mennyisége szoros összefüggésben áll a vérben keringő inzulin magas koncentrációjával is, így a hirzutizmus rizikója nagyobb lehet azoknál a hölgyeknél, akik cukorbetegek, prediabéteszes állapotban vannak, vagy inzulinrezisztenciát diagnosztizáltak náluk.
Az androgén hormonok túlzottan magas szintjét, így a hirzutizmus rizikójának növekedését többféle betegség is okozhatja, ezek főleg az endokrin rendszert érintik. Ilyen például a PCOS (vagyis a policisztás ovárium szindróma), a Cushing-kór , de a hormontermelő mirigyeknél kialakuló daganatokra is visszavezethető időnként ez a betegség.
A hirzutizmus diagnosztizálására, illetve a betegség súlyosságának megállapítására az úgynevezett Ferriman-Gallwey skálát alkalmazzák. Ennél 9 testtájon (felső ajak, áll, mellkas, a hát alsó és felső része, a has alsó és felső része, felső karok és felső combok) vizsgálják meg a "szőrösség" mértékét, és ezt 0-tól 4-ig pontozzák. Ezeket a pontokat aztán összeadják. A kaukázusi rasszba tartozó nőknél a nyolcnál nagyobb pontszám már a férfi hormonok túlzott koncentrációjára utal. A skála továbbfejlesztett változatában további tíz testtájat vizsgálnak, például az arc oldalsó részét és az ujjakat, illetve lábujjakat.
A hirzutizmus általában gyógyszerekkel kezelhető, gyakran orális fogamzásgátlót javasolnak a túlzott szőrnövekedés ellen. Természetesen, mivel alapvetően hormonális problémáról van szó, az alapbetegség kezelése a legtöbb esetben a túlzott szőrnövekedés ellen is hatásos megoldást jelent.