Valójában a személyes higiéniának kellene elöl szerepelni, ám az időhiány olykor felületessé teszi a napi fürdőszobai rutint. Nem vitás: a nemi szervek alapvető szerepet játszanak a nők egészségében, és higiéniájuk segít megvédeni számos fertőzéstől és betegségtől a szervezetet –írja cikkében a PharmEasy. Alapvető fontosságú, hogy a menstruáció kezdetétől tudjon róla minden nő, mit és hogyan kell tennie saját testéért.
1. Rendszeres fürdés. A napi fürdő kihagyása különböző bakteriális vagy gombás fertőzésekhez vezethet. Az intim részek tisztítása természetes része a fürdési rutinnak.
2. Alaposság a tisztálkodásban. Az intim területeket a fürdésen kívül is tisztítsuk meg, főleg kánikulában, vagy a menstruáció idején, hogy elkerülhető legyen a fertőzések kialakulása. Kerüljük a túl erős hatású, vagy túlzottan illatosított termékeket.
3. Töröljük helyesen! Igen, a nap folyamán különös figyelmet kell fordítani a hüvely területére. WC-használat után alaposan meg kell törölni a hüvelybemenet és anális régió közötti gát területét – lehetőleg elölről hátrafelé, a hüvelytől távolodó irányban, így csökkenthető a hüvelyi fertőzések kialakulásának kockázata.
4. Higiénia a menstruáció alatt. Minden nő tisztán, kényelmesen és szagtalanul akar létezni a hónap ezen időszakában. Ezért aztán gyakran kell cserélni az egészségügyi betéteket, a tampont, a bugyit, hogy megnyugtassuk magunkat. Ha menstruációs kelyhet használunk, fontos, hogy használat előtt és után megfelelően tisztítsuk meg.
5. Az intim területen lehetőleg ne használjunk szappant. A szappan pH-ja nem megfelelő a hüvelyi nyálkahártya számára, amely nagyon érzékeny. Mindig ügyelni kell a pH-egyensúlyra, hogy elkerüljük a hüvely szárazságát és fájdalmát.
6. Mosakodás természetes összetevőkkel. A mesterséges vegyszerek hajlamosabbá teszik a hüvelyt a fertőzésekre. Azonban a természetben előforduló anyagok, mint például a tejsav, segíthetnek fenntartani a pH-egyensúlyt, valamint helyreállítani a hüvelyi terület tisztaságát.
7. A megfelelő ruha használata is fontos. Jobb laza és pamutszövetből készült ruhákat hordani, amelyek lehetővé teszik a levegő természetes áramlását. A testre szorosan feszülő ruhák nedves és meleg környezetet teremtenek, ami gombás fertőzésekhez vezethet. Ügyeljünk arra, hogy sportolás vagy fizikai aktivitás után azonnal cseréljünk ruhát, mert az izzadtság jó táptalaj a kórokozók számára.
8. Nyilvános mosdók használatánál legyünk óvatosak. Nagyobb a kockázata a fertőzés megszerzésének, ha gyakran használjuk a nyilvános illemhelyeket, ezért mindig óvatosnak kell lenni a használatuk során. Többféle kis kiszerelésű, hordozható fertőtlenítőszer kapható már a drogériákban, amelyeket nyilvános mellékhelyiségekben használhatunk a fertőzések elkerülése érdekében.
9. Évente időpont a nőgyógyászhoz. Az egészség megőrzése érdekében egészségügyi ellenőrzés szükséges a nőgyógyásznál évente legalább egy alkalommal. Ilyenkor néhány rutinvizsgálatot kell elvégezni, például kismedencei ultrahangot, mammográfiát és hüvelykenetet. A nőgyógyász áttekinti és megvizsgálja a nemi szervek külső és belső részeit, így hamar kiderülhet, ha fennáll a megbetegedés veszélye.
10. Élj az oltás lehetőségével. A nők számára elérhető HPV-oltás megvédhet a HPV által okozott fertőzéstől, amely a méhnyakrák kialakulásáért felelős. Természetesen az orvossal történő előzetes egyeztetés mindenképpen javasolt.