Sok tiktokos azt javasolja a száraz bőrrel küzdőknek, hogy igyanak több vizet, amivel nemcsak hidratálják a bőrüket, hanem világossá és feszessé is tehetik. A Health.com szakértőkkel járt utána, mennyi valóságalapja van ennek a módszernek.
Az, hogy valaki javíthat-e a bőrén vízivással, a szakértők szerint nagyban függ attól, hogy éppen aktuálisan mennyi folyadékot fogyaszt. Akinél ezzel nincs probléma, annál a vízbevitel növelése sajnos nem eredményez harmatosabb bőrt. A bőr hidratáltsága még nagyban függ a védőgátjának egészségétől. Ez egy lipidekben gazdag réteg, amely - ha megfelelően működik - megakadályozza a víz elvesztését.
A vízfogyasztás olyan szempontból valóban hozzájárul a bőr egészségéhez, hogy segít "megtartani a normális vérmennyiséget és -keringést", mondta Dr. Nour Kibbi bőrgyógyász a portálnak. A folyamatos ivása azonban nem befolyásolja a bőr védőgátjának nedvességzáró képességét.
"Bőrgyógyászként nem javaslom a vízivást a bőr hidratálása céljából" - tette hozzá.
Dr. Carolyn Jacob dermatológus szerint ráadásul egyáltalán nem garantált, hogy az elfogyasztott víz a bőrünkbe kerül, mivel más szerveknek, például az agyunknak és májunkba nagyobb szüksége van rá.
A száraz bőrrel küzdőknek ezért inkább a megfelelő arc- és testápolók használatát javasolják. Kibbi szerint két összetevőre kell figyelni: humektánsokra, amelyek a bőr mélyebb rétegeibe irányítják és megkötik a vizet, és okkluzív anyagokra, amelyek nem engedik, hogy a bőr elveszítse a nedvességet. Ezek gyakran megtalálhatók ugyanabban a bőrápolóban, de külön-külön is felvihetjük őket.
"Sok páciensem napközben is használ humektánsokat, mert ezek általában könnyebben összeegyeztethetők a mindennapi élettel" - mondta Kibbi. Éjszaka pedig könnyebb például a jóval vastagabb állagú vazelint használni, ami okkluzív tulajdonságú.
A hidratáló krém hatékonysága úgy is maximalizálható, ha nedves bőrre visszük fel, ami a szakértők szerint lehetővé teszi a felszíni víz megkötését.
Másra is figyeljünk
A bőrápoláson túl bizonyos életmódbeli tényezők is szerepet játszhatnak a száraz bőr elleni küzdelemben.
Bár Kibbi általában nem tanácsolja pácienseinek, hogy a bőrrel kapcsolatos célokból változtassanak a táplálkozási szokásaikon, de megjegyezte, hogy a kiegyensúlyozott, fehérjékben, szénhidrátokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrend "fontos a normál bőrgát fenntartásához".
Jacob azt is javasolta, hogy szedjünk hal- vagy algaolaj-tartalmú étrendkiegészítőket, vagy fogyasszunk több omega-3-ban gazdag ételt, például lazacot és diót.
A szakértők szerint a legfontosabb, hogy kerüljük a téli időszakban az olyan szokásokat, amelyek eleve kiszárítják a bőrt. Például forró helyett inkább langyos vízzel zuhanyozzunk. Ha pedig bent töltjük az időt a melegben, használjunk párásítót, ami több nedvességet juttat a levegőbe.