Az Independent brit lap értesülései szerint az eddigi leginkább ellenálló baktériumtörzset egy kelet-európai turista szervezetében találták, aki az eddigi vizsgálatok szerint Sydney-ben kapta el a betegséget.
2011-ben újabb rezisztens baktériumtörzsről érkeztek jelentések Hawaiiról, Kaliforniából és Norvégiából is. Az ausztrál szakminisztérium arra biztatta a háziorvosokat, hogy a gonorrheás tünetekkel jelentkező betegek leleteit küldjék el további vizsgálatokra. Új-Zélandon mindeközben magas riasztási fokozatot rendeltek el az egészségügyi intézményeknél.
Az új-zélandi Sexual Health Society szerint a gonorrhea baktériuma könnyen képes alkalmazkodni az antibiotikumokhoz, így ma már hatástalanok ellene az elmúlt 70 évben alkalmazott szerek. "A gonorrhea fertőzés nagyon komoly szövődményekkel járhat" - figyelmeztetett Dr. Edward Coughlan, az SHS elnöke. "Ez egy jelentős közegészségügyi veszély."
A statisztikák is ezt látszanak alátámasztani: Nagy-Britanniában 2012-ben 25 525 esetet regisztráltak, ami 21 százalékos növekedés az előző évhez képest. A orális szex vagy behatolás esetén. A baktériumok a torkot, a szemeket és a nemi szerveket képesek fertőzni.
A betegség tünetei között a péniszből vagy a vaginából szivárgó zöldes-sárgás folyadék, vizelés közben érzett fájdalom, a nőknél vérzés szerepelhet. Az SHS azonban arra figyelmeztet, hogy sok fertőzött teljesen tünetmentes lehet.
Ha nem kezelik, a baktérium lázat, kiütéseket, meddőséget, agyhártyagyulladás alakulhat ki.