Felfázás együttlét után?

Bár sokan azt hiszik, kizárólag a hideg felületen való hosszabb üléstől fázhatunk fel, a kórkép neve félrevezető, hiszen számos más hajlamosító tényező előidézheti azt, illetve növelheti a kockázatát. Ilyen például a szexuális aktus is. Cikkünkben elmagyarázzuk, mi az összefüggés, és hogyan lehet elkerülni a bajt.

A nők többségének nem kell bemutatni

A gyakori vizelési ingerrel, alhasi görcsökkel, pisiléskor tapasztalható csípő, viszkető, égő érzéssel, súlyosabb esetben véres vizelettel, lázzal járó hólyaghurutot (ismertebb nevén felfázást) a nők többségének nem kell bemutatni. Általában az egészséges bélflóra részét képező E. coli baktériumok okozzák, amelyek a húgycsövön át a húgyhólyagba jutnak, és ott elszaporodva gyulladást idéznek elő.

Enyhe panaszoknál vény nélkül kapható gyulladáscsökkentők, görcsoldók, fájdalomcsillapítók vagy antibakteriális gyógynövénykészítmények, -teák segíthetnek a gyógyulásban. Amennyiben azonban tüneteink nem múlnak, netán súlyosbodnak, érdemes orvoshoz fordulni. Minél tovább várunk ugyanis, annál nagyobb az esélye, hogy a fertőzés tovább terjed, és a vesénk vagy más kismedencei szerveink is megfertőződhetnek.

Szex után sok nőnél alakul ki hólyaghurut.
Szex után sok nőnél alakul ki hólyaghurut. Fotó: Getty Images

A szex is előidézheti

A felfázásnak számos kockázati tényezője van, ilyen például a vizelet tartogatása, a hüvelyflóra egyensúlyának bizonyos okokból történő felborulása, a menopauza vagy éppen a szexuális aktus. Kiválthatja az intenzív vagy gyakori együttlét, a rendszeres partnercsere, de jelentkezhet új kapcsolat kezdetén - nem véletlen, hogy a felfázást "nászutas betegségnek" is nevezik.

Nőként különösen figyelmesnek kell lennünk akkor, amikor összebújunk a párunkkal, a gyengébbik nem képviselői ugyanis - testük anatómiai felépítése miatt - hajlamosabbak az együttlét utáni hólyaghurutra. Húgycsövük rövidebb, emellett a húgycsőnyílásuk is közel van a végbélnyíláshoz, ahonnan a bélbaktériumok könnyebben átterjedhetnek. A kórokozók közösüléskor kifejezetten nagy eséllyel kerülhetnek a húgycsőnyílás közelébe, majd onnan a húgycsövön át fel a hólyagba. Ráadásul szex közben a hímvessző mozgása szintén segíti a felfelé történő haladásukat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Így kerülhetjük el a bajt

Szerencsére nem kell lemondanunk a párunkkal való együttlétről ahhoz, hogy elkerüljük az aktus utáni hólyaghurut kialakulását. Ha betartunk néhány egyszerű, ám annál fontosabb szabályt, jelentősen csökkenthetjük a kockázatot. Az első és legfontosabb, hogy szex után mindig menjünk el vécére, pisilés közben ugyanis megszabadulhatunk a húgycsőbe került baktériumoktól. Egyes szakemberek egyébként úgy tartják, aktus előtt is érdemes kiüríteni a húgyhólyagot. Szintén célszerű mind az ágyba bújás előtt, mind utána megmosni a szeméremtájékot , de illatszert vagy fertőtlenítőszert tartalmazó szappanok, gélek helyett egyszerű, illatmentes szappannal, ami nem borítja fel a hüvely természetes egyensúlyát.

Nem akar megfertőződni? Figyeljen az alsóneműjére A hüvely egészségének megőrzéséhez sok dologra kell odafigyelni, a többi között például az alsóneműinkre is. Mutatjuk azokat a szabályokat , amelyeket mindenképpen be kell tartanunk ezzel a fontos ruhadarabbal kapcsolatban, ha nem akarjuk, hogy az intim tájékon különféle fertőzések alakuljanak ki.

Általános érvényű szabály, ám betartásával megelőzhetjük többek között a felfázást is, ha székletürítés után a helyes törlési irányt (elölről hátrafelé) alkalmazzuk, alaposan megtisztítjuk a végbélnyílást és környékét, valamint kezet mosunk - utóbbit egyébként vécézés előtt se felejtsük el. Ezzel is csökken a veszély, hogy bélbaktériumok kerülnek a hüvelybe. Menstruáció alatt pedig lehetőleg tartózkodjunk a szextől! Ilyenkor a vér hüvelybe kerülése miatt megváltozik a hüvely pH-értéke, és a nők jóval fogékonyabbak a fertőzésekre.

Sokaknál bizonyos fogamzásgátló készítmények is növelhetik a kockázatot, ezért a lokálisan alkalmazható spermicid gélek vagy az olyan méhen belüli fogamzásgátló eszközök helyett, mint például a spirál, valamint a pesszárium, inkább óvszerrel védekezzünk. A rendszeres és bőséges folyadékfogyasztás is segíthet abban, hogy elkerüljük a hólyaghurutot. A folyadékbevitelre közösülés után is figyeljünk, olyankor érdemes elkortyolni egy nagy pohár vizet, mert azzal könnyen "kimoshatjuk" a húgyhólyagba jutott káros baktériumokat.

Hólyaghurut alatt megengedett az együttlét?

Összességében elmondható, hogy amíg nem múlnak el a felfázás tünetei, tartózkodjunk a szexuális aktustól, így gyorsabb és hatékonyabb lehet a gyógyulásunk. Célszerű azonban megkérdezni orvosunktól, hogy pontosan mikor bújhatunk újra ágyba a partnerünkkel, ez különösen igaz akkor, ha antibiotikumos kezelésre szorulunk. A gyógyulás azonban csak félsiker: szexuális aktus előtt és után továbbra is tegyük meg a szükséges lépéseket egészségünk megóvása érdekében, így megakadályozhatjuk a fertőzés kiújulását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.