A kutatási eredményekkel a tudósok arra szeretnék ösztönözni az egészségügyi hatóságokat, hogy minél előbb dolgozzanak ki irányelveket ezekre a műtétekre vonatkozóan, hogy a nők az információk birtokában felelős döntést tudjanak hozni.
A vaginális plasztikai műtétek egyre népszerűbbek a nők körében, akik ezekkel a beavatkozásokkal kedvükre alakíthatják nemi szervüket. Jelenleg a vagina-fiatalító és G-pont növelő műtétek, valamint a kisajakplasztika a legnépszerűbb beavatkozások.
A mostani kutatás során a tudósok interneten kerestek rá olyan brit és amerikai privát klinikák címeire, amelyek intim plasztikai beavatkozásokat kínáltak nőknek. Az eredmények szerint az öt brit és öt amerikai klinika mindegyikénél komoly hiányosságok mutatkoztak a tájékoztatás terén, elsősorban a műtétek részletes és pontos leírását, valamint a kockázatok említését hiányolták a tudósok.
A weboldalak által nyújtott információkat 16 szempont szerint osztályozták a tudósok, amelyek közül a "műtéti leírások pontossága", a "sikeres műtétek aránya", valamint a "potenciális veszélyek" voltak a legfontosabbak. A tudósok megvizsgálták továbbá a weboldalakon használt nyelvezetet is, például az olyan kifejezéseket, mint a "labiális hipertrófia", ami egy olyan beavatkozásra utal, amivel betegségeket szoktak gyógyítani.
A klinikák összesen 72 beavatkozást írtak le, de egységes terminológia hiányában lehetetlenség volt meghatározni, mely elnevezések jelölnek azonos beavatkozásokat. A weboldalakon szinte mindenhol problémaként említették a nagyobb méretű kisajkakat, sőt egyes klinikák "vaginafiatalító" műtétként reklámozták a labioplasztikát, ami megfogalmazásuk szerint "legalább olyan fontos, mint a ráncfelvarrás". A műtéti leírás szerint a kisajakplasztika után a kisajkak "karcsúbbak" és "vonzóbbak" lesznek. Három weboldalon még azt is megemlítették, hogy a kisajakplasztika javítja a személyes higiéniát és csökkenti a fertőzések kialakulásának esélyét, ami teljességgel abszurd. A weboldalak nagy része a szexuális élet felpezsdülésével reklámozta ezeket a beavatkozásokat.
Egyes oldalakon szűzhártya-helyreállító műtétet is kínáltak, ami az ajánlások szerint "növeli az önbizalmat" és biztosítja, hogy a nászéjszakán a nő "emelt fejjel állhasson férje elé".
Mindössze két weboldalon esett szó a sikeres beavatkozások számáról és bár tíz klinika említette, hogy előfordulhatnak komplikációk a műtét során, négy ezek közül egyáltalán nem közölt további információkat az esetleges veszélyekről, a másik hat weboldalon pedig elhanyagolhatónak írták le az esetleges komplikációk esélyeit.
Egyik weboldalon sem voltak korhatárhoz kötve a beavatkozások, ami különösen annak fényében meglepő, hogy a nemi szervek anatómiai felépítése egy életen át változik. "Ezek a klinikák kihasználják a nők alapvető félelmeit, amelyeket sokkal hatékonyabban lehetne kezelni pszichológiai tanácsadással és bőrápoló krémekkel" - írják a tudósok.
"Egyértelmű, hogy hatalmas hiányosságok vannak a tájékoztatás terén, különösen a műtéti leírások minőségét és pontosságát illetően. Így egyetlen nő sem hozhat felelős döntést a saját testéről. Ideje lenne, hogy pontos irányelveket dolgozzunk ki a tájékoztatást illetően" - nyilatkozta dr. Sarah Creighton, az UCL Nőgyógyászati Intézetének munkatársa.