Hasznos gyógynövények felfázás ellen

A gyógynövények számos egészségi probléma esetén segíthetnek, így például felfázáskor is hatásosak lehetnek. Nem mindegy azonban, mit és hogyan használsz.

A cisztitisz vagy hólyaghurut, amelyet sokan felfázás néven ismernek, a húgyhólyag gyulladását jelenti és a húgyúti fertőzés egyik gyakran előforduló típusa. Olyan tünetekkel járhat, mint a vizelés közben jelentkező fájdalom, égő vagy szúró érzés, a gyakori vizelés, a sürgető vizelési inger, a sötét, zavaros, kellemetlen szagú vizelet, az általános rossz közérzet, illetve a fáradtság.

Milyen szerepet játszhat az életkor a felfázás kialakulásában ?

A betegség általában akkor alakul ki, amikor a végbél körüli kórokozók a gátra, majd a külső húgycsőnyílásba kerülnek, majd onnan a húgycsövön át eljutnak a húgyhólyagba. Kiemelendő, hogy a nők rövidebb húgycsöve fokozza a megfertőződés veszélyét. Nagyobb a felfázás rizikója akkor is, ha valaki terhes, cukorbeteg vagy ha az immunrendszere legyengült, de a gyakori, heves szexuális együttlétek, illetve a vécézéskor alkalmazott rossz törlési irány (hátulról előrefelé) is a lehetséges mögöttes okok között szerepel.

Gyógynövényként a medveszőlőlevél is hasznos lehet felfázás okozta panaszok ellen
Gyógynövényként a medveszőlőlevél is hasznos lehet felfázás okozta panaszok ellen. Fotó: Getty Images

Ha a felfázást idejében észleljük és még enyhék a tüneteink, nem szükséges rögtön orvoshoz menni, viszont érdemes azonnal megkezdeni az otthoni kúrát. A gyógyuláshoz elengedhetetlen, hogy sok folyadékot igyunk, ne tartogassuk a vizeletünket, ügyeljünk a megfelelő higiéniára, illetve hogy tartózkodjunk a szexuális együttléttől (legalábbis addig, amíg nem jövünk teljesen rendbe). Ugyancsak hozzájárulhat a fertőzés visszaszorításához, ha a tüneteket csökkentő gyógynövény-készítményeket, teákat alkalmazunk - kérdés viszont, hogy mit és hogyan használjunk.

A legfontosabb tudnivalók

Felfázáskor az a cél, hogy meggátoljuk a gondot okozó káros baktériumot szaporodását, aminek érdekében vízhajtó, illetve antibakteriális hatású gyógynövényekre van elsősorban szükségünk. A vízhajtó gyógynövények - például a nyírfalevél, a pitypanggyökér, a mezei zsurló, az aranyvesszőfű, a lestyángyökér, a csalán, a kamilla vagy a petrezselyemgyökér - segítségével többször tudunk pisilni, ami azért hasznos, mert így hamarabb távoznak a szervezetünkből a kórokozók. A vízhajtó gyógynövények némelyike a gyulladást is csökkenti, kevésbé fájdalmassá téve ezzel a vizeletürítést. A fentebb felsoroltak közül ilyen a kamilla, a csalán vagy a mezei zsurló.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A baktériumok okozta fertőzés mielőbbi leküzdéséhez járul hozzá az antibakteriális hatású medveszőlőlevél és a baktériumok megtapadását gátló tőzegáfonya. Azáltal, hogy elpusztítják, illetve gátolják a baktériumok megtapadását a húgyutakban, akadályozzák a kórokozók terjedését és csökkentik azok fertőzőképességét is. Itt fontos megjegyezni, hogy bár több növény is termel antibakteriális hatású anyagot, a húgyúti fertőzések kezelésében csak azok alkalmazhatók sikerrel, amelyek a vesén át kiürülő baktériumellenes anyagot tartalmaznak - ezek egyike a medveszőlőlevél.

Törekedjünk arra, hogy olyan gyógynövénykészítményt válasszunk, amely gyógyszerként, esetleg gyógyászati segédeszközként a hatóságok által bevizsgált, engedélyezett formában, patikában kapható. Ami a gyógyszerformát illeti: ideális az, amelyből a hatóanyag jól és biztosan felszívódik és amelynek az íze jó/semleges, mellékhatása pedig a lehető legkevesebb. Vegyük például a medveszőlőlevelet: a belőle készült tea fanyar, kesernyés ízű, ezért sokan nem szívesen fogyasztják, ráadásul gyomorirritációt, hányingert, hányást is okozhat. Szilárd, azaz tabletta formában ugyanakkor ezek a panaszok elenyésző mértékben jelentkeznek.

Azt is fontos hangsúlyozni, hogy noha a gyógynövények természetes anyagok, attól még nem feltétlenül ártalmatlanok: ha nem vagyunk körültekintőek, alkalmazásuk kockázatot is jelenthet. Minden esetben legyünk tehát tisztában azzal, hogy az adott gyógynövényt meddig és milyen gyakorisággal használhatjuk, így csekély a rizikója annak, hogy esetleg kárt okozunk a szervezetünknek, miközben a várt hatás meg elmarad. Ha bizonytalanok vagyunk, kérjük szakember segítségét!

Mikor forduljunk orvoshoz?

Amennyiben az otthoni kezelés ellenére sem javulnak a panaszaink pár napon belül, esetleg súlyos tünetek (például láz, véres vizelet, deréktáji fájdalom) jelentkeznek, minél hamarabb orvoshoz kell fordulni. Ugyanez a teendő, ha a probléma rendszeres időközönként vissza-visszatér, illetve ha terhesség idején alakulnak ki felfázásos panaszaink. A hólyaghurutnak ugyanis komoly szövődményei is lehetnek, mint például vesemedence- vagy vesegyulladás, így semmiképpen sem érdemes félvállról venni ezt a betegséget.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.