Ha te is a több millió hiperaktív hólyag szindrómával (OAB) küzdő ember egyike vagy, akkor valószínűleg már számos praktikát kitapasztaltál, amelyekkel megkönnyítheted a dolgodat a hétköznapi életed során. A nem mindennapi események azonban még így is nehézséget okozhatnak – sokan például bosszantó problémájuk miatt még a nyaralásról is képesek inkább lemondani.
„A hiperaktív hólyag szindrómával küzdő betegek hirtelen késztetést éreznek arra, hogy mosdóba menjenek. Naponta nyolcnál is többször pisilnek, valamint gyakori náluk a vizeletszivárgás is, sokszor anélkül, hogy észrevennék azt. Ennek eredményeként sok érintett inkább tartózkodik a hosszú utazásoktól, valamint szorongást kelthet bennük, amikor egy ismeretlen helyre mennek, ahol nem tudják, hol találnak majd mosdót, amikor ki kell menniük” – magyarázta a Women’s Health által megkérdezett urológus, dr. Alex Rogers. Hozzátette ugyanakkor, hogy van megoldás.
Kegel-gyakorlatokkal a nyugalomért
Meglepően hangozhat, de egy kis edzéssel megtaníthatod a húgyhólyagodat arra, hogy képes legyen hosszabb ideig bent tartani a vizeletet. Mégpedig a napi rendszerességgel elvégzett Kegel-gyakorlatok segítségével. Ezek a gyakorlatok megerősítik a medencefenék izmait, amelyek a vizeletfolyás elindításában és elállításában játszanak fontos szerepet, ahogyan összehúzódnak és ellazulnak.
A húgyhólyag kiürítése után feszítsd meg a medencefenék izmait öt másodpercig, majd lazítsd el azokat szintén öt másodpercig. Eleinte csak 5 ismétlés javasolt, később azonban fokozatosan növeld a gyakorlatok számát, a feszítés és a lazítás időtartamát pedig told ki 10 másodpercig.
A tervezés a lelke mindennek
Mivel a túlműködő hólyag gyakori vizeléssel jár, gyakran az egész nap középpontjában az a kérdés áll, miszerint hol találunk majd legközelebb mosdót. Ha például vonattal vagy repülővel utazol, próbálj meg olyan helyet foglalni, amely közel van a mellékhelyiséghez. Fontos továbbá, hogy ha valahol találsz vécét, akkor mindenképpen menj be és próbáld meg kiüríteni a hólyagodat – még akkor is, ha aktuálisan nem érzel vizelési ingert –, hiszen nem tudhatod, mikor lesz újra lehetőséged erre. Ha pedig teljesen új helyre mész, próbálj meg még indulás előtt utánanézni, van-e az útvonal közelében nyilvános vécé, könyvtár, pláza vagy vendéglátóegység, ahol elintézheted a dolgodat, ha nagyon muszáj.
Nem a kevesebb ivás a megoldás
Sokan úgy próbálják csökkenteni a vizelések számát, hogy kevesebbet isznak. Az elégtelen folyadékbevitel hatására azonban koncentráltabb, sötétebb vizelet képződik. Ez sajnos kedvez a kórokozók szaporodásának – a baktériumok kiürítése érdekében pedig a szervezet gyakoribb ürítésre készteti a húgyhólyagot. A célt – vagyis a kevesebb mosdólátogatást – tehát ezzel a módszerrel nem feltétlenül éred el, megkockáztatod ugyanakkor a kiszáradást és a húgyúti fertőzések kialakulását.
Sokkal hatékonyabb, ha csupán az olyan ételek és italok fogyasztását csökkented utazás vagy kirándulás előtt, amelyek irritálhatják a húgyhólyagot, illetve vízhajtó hatással bírnak. Ebbe a csoportba tartoznak egyebek mellett az alábbiak:
- citrusfélék,
- koffeines italok,
- alkohol
- cukor,
- fűszeres ételek.
A betétek a barátaid
Az inkontinenciával, vagyis vizelettartási zavarral küzdők ma már számos termék közül választhatnak. Vannak például eldobható vagy újrahasználható, jó nedvszívó képességű fehérneműk és betétek. Ezek ugyan nem oldják meg a problémát, de használatukkal kevésbé idegeskedsz majd azon, hogy esetleg elcseppen egy kis vizelet, amíg mosdót keresel.
Próbálj meg lazítani!
Talán már te is megtapasztaltad, hogy sürgetőbben tör rád a vizelési inger, amikor szorongsz vagy stresszelsz. Ezért nagyon fontos, hogy megtanuld megnyugtatni magadat – és persze a medencefenék izmait is. Ebben sokat segíthetnek a mélylégzéses gyakorlatok.
Vegyél egy mély lélegzetet lassan, az orrodon keresztül! Tartsd bent a levegőt, amíg elszámolsz hétig! Ezt követően lassan fújd ki a levegőt a szádon, nyolcig számolva! Ismételd meg négyszer!
Ezeket mindenképpen vidd magaddal
A szakértők a fentiek mellett azt javasolják, hogy mindig legyen nálad egy táska, benne az alábbiakkal:
- váltásnadrág,
- plusz fehérnemű,
- betét,
- egy nejlonzacskó az esetlegesen átnedvesedett ruhadarabok tárolásához.
A legfontosabb pedig az, hogy ne hagyd, hogy az OAB-tünetek meghiúsítsák utazási terveidet. „Ha az életmód és a viselkedésterápia nem elegendő, szájon át szedhető gyógyszerekkel is enyhíthetők a panaszok” – jegyezte meg dr. Roger.