Kikezeletlen betegségek, amik akár a teherbeesést is megnehezíthetik

Számos oka lehet annak, ha valaki hosszú hónapokon keresztül hiába próbál teherbe esni. Akár olyan bagatellnek tűnő fertőzések is, amelyekről sokszor nem is gondolnánk, hogy hosszú távú következményei lehetnek.

A női meddőség okai

Orvosi értelemben meddőségről akkor beszélhetünk, ha védekezés nélkül egy év után sem jön létre terhesség, vagy az rendszeresen spontán vetéléssel végződik. A hiábavaló próbálkozásoknak számos oka lehetnek: hormonális zavarok, genetikai-, cukor-, pajzsmirigy- vagy mellékvesebetegségek, endometriózis, policisztás ovárium szindróma (PCOS), vagy például az elhízás is. A közel sem teljes felsorolás mellett azonban a sikertelen kísérletek háttérében lehet akár egy olyan kikezeletlen hüvelyfertőzés is, ami bár ártalmatlannak tűnik, hosszútávon mégis súlyos következményekkel járhat.

Intim változások szülés után: mi normális, és mivel forduljunk orvoshoz? Szülés után sok nő szembesül olyan testi változásokkal, amelyekre nem igazán tudott felkészülni, mert csak elképzelései voltak arról, mi történik majd szervezetével, főképp intim testtájával a baba világra jötte után. Összefoglaltuk, mi számít ilyenkor természetesnek, és mi nem. Kattintson a részletekért!

Chlamydia

Ilyen például az egyik leggyakoribb nemi úton terjedő fertőzés, a Chlamydia trachomatis . A kórokozó az esetek többségében tünetek nélkül terjed el a szervezetben: először a méhszájban okoz gyulladást, azonban, ha tovább terjed a kismedencébe, akkor a petevezető elzáródását vagy károsodását idézhet elő, ami akár meddőséghez, vetéléshez vagy koraszüléshez is vezethet. Az antibiotikummal jól gyógyítható betegség a nők háromnegyedénél egyáltalán nem produkálja a csak ritkán előforduló - sárgás színű hüvelyfolyással, a köztes vérzés, vizelési nehézséggel vagy fájdalmas közösüléssel járó - tüneteket, így gyakran csak a meddőségi kezelések során derül rá fény. Addigra azonban már gyakran súlyos károsodásokat okoz a szervezetben.

Bakteriális vaginózis

Nem csak a nemi úton terjedő betegségek, hanem a hüvelyflóra kényes egyensúlyának felborulása is kedvezőtlen hatással lehet a fogantatásra. Ha megváltozik a hüvely pH-ja - például menstruációs vér vagy ondó jelenléte miatt - az a káros baktériumok számára teremt kedvezőbb környezetet a hasznos baktériumokkal szemben, és kialakulhat a bakteriális hüvelygyulladás (bakteriális vaginózis). A fertőzés kikezeletlenül kismedencei gyulladást, terhesség idején koraszülést okozhat. A kórkép tünetei közé tartozhat a kellemetlen szagú, bő, szürkés-fehér színű hüvelyfolyás, a közösülés alatt jelentkező fájdalom, és a megemelkedett (4,5 feletti) pH-érték.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Számos oka lehet annak, ha valaki hiába próbál teherbe esni. Fotó: Getty Images
Számos oka lehet annak, ha valaki hiába próbál teherbe esni. Fotó: Getty Images

A bakteriális vaginózis tüneteinek enyhítésére vény nélkül is elérhetőek olyan gélek, illetve hüvelykúpok, amik segítenek visszaállítani az enyhén savas - a fertőzéseknek kialakulásának jobban ellenálló - pH-értéket, így szorítva vissza a káros baktériumok terjedését. A hüvely természetes flórájában is megtalálható tejsavat tartalmazó készítmények hatékonyan semlegesítik a kellemetlen szagot és enyhítik a rendellenes folyást. Elérhetőek olyan változatok is, amik a tejsav mellett glikogént is tartalmaznak - utóbbi anyag a hüvely egészséges működését védő baktériumok tápláléka,így serkenti azok szaporodását. A tünetenyhítés mellett szükség lehet hüvelyi antibiotikumra is a fertőzést okozó baktériumok elpusztításához. Ezt orvos tudja felírni.

Hüvelygomba

A bakteriális fertőzések kialakulása mellett, a hüvelyflóra felborulásának másik gyakori következménye a hüvelygomba kialakulása. A sokak egészséges flórában is megtalálható Candida gomba akkor kezd kóros szaporodásba, ha a kényes egyensúly valamiért kibillen. Leggyakoribb tünetei közé tartozik a nemi szerv viszketése, fehér, túrós állagú, szagtalan hüvelyváladék, fájdalom a hüvelybemenet környékén, valamint a szeméremajkak enyhe duzzanata. Az egyszerűbb esetek többnyire jól kezelhetők vény nélkül kapható készítményekkel.

Hatékonyak lehetnek a gombaölő hatású, például klotrimazolt tartalmú hüvelykapszulák vagy hüvelytabletták, illetve - kiegészítésképpen - olyan gombaölő krémek is, amik külsőleg alkalmazva enyhítik a viszketést.

Amennyiben bizonytalanok vagyunk abban, hogy tüneteink bakteriális vagy gombás eredetűek, rendelkezésünkre állnak olyan otthon végezhető, pH-érték alapú tesztek is, amelyek a tünetekkel együtt értelmezve támpontot adnak a fertőzés eredetének eldöntéséhez. Az alapján pedig már a gyógyszerész fog tudni megfelelő készítményt ajánlani a vény nélkül kapható szerek közül. . Fontos azonban, hogy ha tüneteink nem enyhülnek, vagy néhány havonta visszatérnek, feltétlenül forduljunk nőgyógyászhoz!

Bármelyik fertőzés célzott kezelése után érdemes- tejsavbaktériumot (Lactobacillus) tartalmazó úgynevezett hüvelyi probiotikummal flórahelyreállító kezelést alkalmazni.

A cikk a Bayer Hungária Kft. megrendelésére készült.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra