Nehézfémeket találtak a tamponokban

Bár a közelmúltban több tanulmány is elemezte a tamponokban található vegyi anyagok jelenlétét, azonban egyetlen tanulmány sem tért ki a fémekre. Mivel a hüvely nyálkahártyáján keresztül hatékonyabb a felszívódás, ezért aggodalomra adnak okot az eredmények.

Több márkát is vizsgáltak, így az eredmény nem csak az Egyesült Államokban, hanem az Európai Unióban kapható tamponokra is érthető. A Columbia University Mailman School of Public Health  és a UC Berkeley új tanulmánya szerint, ezekben a tamponokban, melyeket emberek milliói használnak havonta, mérgező fémeket, például ólmot, arzént és kadmiumot találtak a kutatás során.

A tampon általában pamut, műselyem, viszkóz alapanyagokból készül, és a hüvelybe kell felhelyezni, hogy felszívja a menstruációs vért, ezzel nagyobb komfortérzetet és szabadságot biztosítson a nők számára. A tamponok tartalmaznak egy úgynevezett nedvszívó magot, külső borítást, kihúzó zsinórt, és újabban egy applikátort a kényelmesebb behelyezéshez.

A korábbi vizsgálatok során számos vegyi anyagot mutattak ki a tamponokban, így dioxinokat és furánkongenereket, policiklusos aromás szénhidrogéneket (PAH), illatanyagokat, ftalátokat, parabéneket, biszfenolokat, triklokarbánt, glifozátot, égésgátlókat és illékony szerves vegyületeket, azonban a fémekre vonatkozóan még nem készült átfogó, mérésekkel alátámasztott kutatási anyag. Bár a tamponok előállítása során – tekintettel az érzékeny helyen történő használatra – törekednek a természetes anyagok használatára, néha pont ez okozhatja a problémát. Egyes fémek ugyanis, köztük az ólom, a réz, a cink és a kadmium, biológiailag felhalmozódhatnak a gyakran betakarított és tamponkeverékekben használt növényekben. A gyapotnövények például könnyen felveszik a fémeket a talajból, amelyek fémekkel szennyeződhetnek a légköri lerakódás révén. De a tampon pamutanyaga felszívhatta a fémeket vízből, levegőből, talajból, vagy célzottan adták hozzá a gyártás során pigment, fehérítő, antibakteriális szer részeként a termékeket előállító gyárban.

A tanulmány során megállapították, hogy a fémek növelhetik a demencia, a meddőség, a cukorbetegség és a rák kockázatát. Károsíthatják a májat, a vesét és az agyat, valamint a szív- és érrendszert, az idegrendszert és az endokrin rendszert, a várandósság során pedig árthatnak az anya egészségének és a magzat fejlődésének.

A tamponokban, melyeket nők milliói használnak havonta, mérgező fémeket, például ólmot, arzént és kadmiumot találtak a kutatás során. Fotó: Getty Images
A tamponokban, melyeket nők milliói használnak havonta, mérgező fémeket, például ólmot, arzént és kadmiumot találtak a kutatás során. Fotó: Getty Images


"Bár a mérgező fémek mindenütt megtalálhatóak a környezetünkben, tanulmányunk egyértelműen azt mutatta, hogy a fémek a menstruációs termékekben is jelen vannak, vagyis a nők egyértelműen nagyobb kockázatnak lehetnek kitéve" - mondta a tanulmány társszerzője Kathrin Schilling.

A kutatók 16 fém (arzén, bárium, kalcium, kadmium, kobalt, króm, réz, vas, mangán, higany, nikkel, ólom, szelén, stroncium, vanádium és cink) szintjét értékelték 14 különböző márka 30 tamponjában. A fémkoncentráció a tampon vásárlási helye szerint változott (Egyesült Államok, Európai Unió), bio és nem bio fajtája szerint. Mind a 16 fémet kimutatták legalább egy tamponban, köztük néhány mérgező fémet, például ólmot, amelyeknek nincs „biztonságos” expozíciós szintje. 

Mindhárom beszerzési helyen (USA, EU, Egyesült Királyság), ahol a tanulmányhoz tamponokat vásároltak, a vonatkozó szabályozás nem terjedt ki a tamponokra, és nem követelte meg a termék rendszeres tesztelését sem. Egyik kormány sem kötelezi a gyártókat arra, hogy termékeiket káros vegyszerekre, köztük fémekre teszteljék.

A jövőbeni kutatások azt fogják tesztelni, hogy ezekből a fémekből pontosan mennyi tud kimosódni a tamponok használata során, valamint biológiailag hozzáférhetővé válhatnak-e a hüvelyi felszívódáshoz. Más vegyi anyagok jelenlétének mérését is tervezik mérni a tamponokban, hogy elkerülhetővé váljanak a nők szervezetét potenciálisan károsító hatások.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.