Befejeződhet a budapesti hospice-ház építése annak a tízmillió forintos adománynak köszönhetően, amelyet a karácsonyi jótékonysági bálon gyűjtöttek össze a gyógyíthatatlan rákbetegeknek humánus ellátást nyújtó Magyar Hospice Alapítvány javára. Muszbek Katalin főorvos, az alapítvány elnöke kedden elmondta: a jótékonysági bált Chaterine Dickens, Charles Dickens Magyarországon élő ükunokája szervezte.
Az alapítvány Budapesten, a III. kerületben egy volt bölcsőde épületében kezdte meg a hospice-ház kialakítását. Itt a fájdalomcsillapítási ambulancia mellett egy húszágyas fekvőbeteg-részleg is helyet kap, ahol azokat a betegeket ápolják majd, akiknek otthoni gondozása nem megoldható, vagy nincs családjuk. A fájdalomcsillapítási ambulancia, valamint a haldoklók családtagjai számára elérhető lelki tanácsadás a tervek szerint tavasszal megkezdheti működését, a szolgáltatásoknak helyt adó épület befejezéséhez még tízmillió forint hiányzik. A fekvőbeteg-részleg kialakításához további 52 millió forintot kell előteremtenie az alapítványnak.
Az alapítvány 1991-ben alakult azzal a céllal, hogy a már nem gyógyítható rákbetegeknek nyújtson humánus ellátást, fájdalomcsillapítást, biztosítsa az élet és a halál méltóságát. A haldoklóknak és családtagjaiknak orvosok, nővérek, gyógytornászok, szociális munkások, pszichológusok, lelkészek és speciálisan képzett önkéntesek nyújtanak segítséget, elsősorban a betegek otthonában. A Magyar Hospice-Palliatív Egyesület az idén januárban végzett felmérése szerint 2000 végén Magyarországon négy hospice bentfekvő részleg működött 51 ággyal és 14 hospice házi gondozási csoport. Összesen 26 hospice szervezet működik Magyarországon: alakulásuk óta több mint hétezer beteget kísértek el a halálig.