Az alapítvány Szalóki utcai Átmeneti Otthonának vezetőjével, Veperdiné Scholz Máriával beszélgettünk a mindennapokról és egy kedves kezdeményezésről. Március 21-e a Down-szindróma világnapja.
HáziPatika.com: Bemutatná röviden, mivel foglalkozik az Önök intézménye?
Veperdiné Scholz Mária: Intézményünk enyhe és középsúlyos értelmileg akadályozott, többnyire fiatal páciensek átmeneti ápolását, gondozását, illetve nappali szolgáltatását kínálja. Az otthon 30+30 fős engedéllyel működik, ami azt jelenti, hogy 30 fő napközi otthonos és 30 fő átmeneti otthonos Down-szindrómás elhelyezésére van lehetőségünk.
HáziPatika.com: Milyen tevékenységeket végeznek az Önökkel együttműködő Down-szindrómások?
V. S. M.: Pácienseinket különböző termékek készítésére tanítjuk meg, így egyedi képeslapokat készítenek, kis "szütyőket" kötnek, szőnek, természetesen az aktualitásoknak és igényeknek megfelelően. Legutóbb például március 15-ére készítettünk nemzeti színű apróságokat. Természetesen türelemre van szükség, mire egy-egy folyamatot magukévá tesznek. A jobb képességűeket bevonjuk a háztartás "rejtelmeibe" is: aki tud, segít a takarításban, vagy szerel a karbantartóval, sőt vannak, akik megszerezték a kertész-szakképesítést, őket az épületet körülvevő szép kertben aktivizáljuk. Munka tekintetében intézményen belüli és akkreditált foglalkoztatást tudunk nyújtani.
A Down Alapítványnál prioritást élvez a holisztikus szemlélet, tehát maximálisan figyelembe vesszük ezeknek az embereknek az adottságait és arra a tevékenységre állítjuk rá, amelyhez a legnagyobb affinitása és tehetsége van.
HáziPatika.com: Külső támogató hogyan tud segíteni, ha szeretne, és módja van rá, az anyagi támogatáson túl? Tárgyi adományoknak is hasznát veszik?
V. S. M.: Bármilyen adományt örömmel fogadunk, de a legnagyszerűbb ajándék mindig számunkra az együtt töltött minőségi idő. Ezt a lehetőséget használtuk ki legutóbb, amikor is egy gyógyszercég, az Abbvie CSR felajánlotta, hogy néhány szoba dekorációs festésével tenné vidámabbá a környezetünket.
A festéssel járó nagy felfordulás és derű közepette remek interperszonális kapcsolatok alakultak ki, miközben a kedvessé "varázsolt" szobafalak nagy sikert arattak. Ez a szó szoros értelmében vett terápia, de nemcsak a lakóknak, hanem az ide betévedt vendégeknek is, mivel sokan akkor döbbennek rá, mekkora érték az egészség, mikor megtapasztalják ennek nem mindig természetes voltát. Munkájukat ezúton is köszönjük.
Tudta-e?
A Down-szindróma átlagosan minden 700. szülésnél fordul elő – a legújabb kutatások az anyai életkort teszik felelőssé, állítva, hogy egy negyvenéves várandós nő magzata sokkal nagyobb valószínűséggel lesz Down-kóros, mint egy 25 éves nő gyermeke. A Down-babák őszinte, érzékeny, melegszívű emberek, könnyen beilleszkednek. Megfelelő, speciális módszerekkel szinte mindent képesek megtanulni. Bár értelmi képességeik korlátozottak, az önálló életre is képessé válhatnak folyamatos fejlesztéssel.
Down Alapítvány , amikor néhány évvel ezelőtt, állami támogatással elindította működő intézményein belül az értelmi fogyatékossággal élők foglalkoztatását. Így ma a résztvevők munkaképességétől függően munka-rehabilitációban, illetve fejlesztő-felkészítő foglalkozásokban vehetnek részt.