A Mosolygó Kórház Alapítvány elnyerte a Svájci-Magyar Alap által kiírt "Intézményi együttműködési és partnerségi" pályázatot, amely keretében rajzfilm- és mesehősök, valamint egyéb gyermekeknek szóló figurák kerülnek a budapesti Szent László Kórház csontvelő-átültetési osztályának vizsgálati- és kezelőszobáinak, valamint a kórház területén működő Démétér Ház falaira. Ezzel otthonos, barátságos környezetet teremtenek a súlyos beteg, több hetes, hónapos kórházi kezelésre szoruló gyermekeknek és családtagjaiknak.
8 éve a beteg gyermekek szórakoztatásáért
Mint Albert Royaards, a Mosolygó Kórház Alapítvány kuratóriumának elnöke sajtótájékoztatón kifejtette, szervezetük 2004-ben alakult. Az elmúlt 8 év során Magyarországon összesen 23 kórházban heti, vagy épp napi szinten küldenek művészeket, zenészeket, bűvészeket, bábosokat a gyerekosztályokra, hogy szórakoztassák, felvidítsák a kis ápoltakat. Hozzátette: kezdeményezésükre más országokban is felfigyeltek, így a program már másik nyolc országban is működik Kínától Indián át Szingapúrig és Szlovákiáig. Céljuk, hogy az egész világot lefedjék, ám a kuratórium elnöke kiemelte: ők egy forintot sem költenek hazánkon kívül, a többi országban helyi szponzorok finanszírozzák a tevékenységet.
A mostani, falfestési projektre összesen 20 millió forint áll rendelkezésre. Ennek keretében magyar művészek egy kéthetes kurzuson vesznek részt, hogy svájci művészek adják át nekik tudásukat. Mint a projekt vezetője, Christopher Daniels elmondta: 1200 négyzetméter falfelületet fognak gyerekbaráttá varázsolni, francia, svájci és szerb festők és magyar "tanítványaik" segítségével.
Mosolyt hoznak, nem csak a gyerekeknek
Csáky-Bornemisza Éva grófnő, az alapítvány alapítója elmondta: a magyarországi kórházak látogatásakor figyelt fel a rossz állapotokra, innen jött az ötlet a program kidolgozására. Mint hangsúlyozta, három fő céljuk van: pszichológiailag segíteni a hosszú ideig kórházban lévő gyerekeket; javítani a környezetet; végül pedig az életmentés (tevékenységük során több fontos gépet adományoztak gyermekosztályoknak). Fontosnak nevezte, hogy ne csak a gyerekek, de a felnőttek is mosolyogjanak - kívül és belül egyaránt. Dr. Kriván Gergely osztályvezető főorvos köszönetnyilvánítása mellett kiemelte: osztályukon hónapokat töltenek a gyerekek, ezért nagyon fontos minden olyan momentum, amely a külvilágot behozza nekik, ezzel enyhülést, örömet okozva nekik.
A program támogatója V. Kulcsár Ildikó, író-újságíró is, aki örömmel mondott igent a felkérésnek "anyaként, újságíróként és a világban sokfelé járó emberként is". Mint fogalmazott: "Hiszek abban, hogy a gyógyulás félig lelki, félig testi, ezért nem mindegy, mit lát a gyermek, amikor kinyitja kis szemét".