A Danone Kft. társadalmi támogató programja immár 11. éve segíti a Magyar Gyermekonkológiai Hálózat által kezelt vagy utókezelt gyermekek gyógyulását. A program az idén is két szakterületet, egyrészt a beteg gyermekek egészséges klinikai táplálkozását, másrészt pedig lelki rehabilitációját támogatja anyagilag. Ez utóbbi különösen fontos terület, hiszen a daganatos betegségekből felépült gyermekek és családjaik, a fizikai gyógyulás után csak szakpszichológusok segítségével tudják feldolgozni a gyakran évekig tartó kemo- és sugárterápiás kezelések okozta traumát. A Tegyünk Együtt a Gyermekekért program 11 éve során eddig 263 millió forint gyűlt össze. Ezt az összeget gyarapítja az idén november 4-ig tartó programban befolyó támogatás.
Hol ér véget a gyógyulás - hol kezdődik a rehabilitáció?
A TEGY program által támogatott Magyar Gyermekonkológiai Hálózat központjai közül kiemelkedik egy centrum, ahol a gyerekek gyógyításának egy másik aspektusára, a lelki rehabilitációra fókuszálnak. Dr. Bakos-Tóth Márta onkopszichológus, aki korábban a Tűzoltó utcai klinikán végezte a kezelés alatt álló gyermekek és családjuk pszichés gondozását, ebből a célból hozta létre Bakonyszücsön a "Második Otthont" (a cikk illusztrációja is ott készült).
Miért van szükség lelki rehabilitációra?
A gyermekonkológiai szakemberek évtizedekkel ezelőtt felismerték, hogy a 9-10 hónapig tartó kezelésnek köszönhető fizikai gyógyulás után a gyermekek és családjuk hosszú, akár 5-7 évig tartó segítséget, lelki gondozást igényelnek. Gyerekeknek és szüleiknek egyaránt segítségre van szükségük ahhoz, hogy fel tudják dolgozni, amin keresztül mentek, s vissza tudjanak illeszkedni korábbi, otthoni környezetükbe.
A kemo-, illetve sugárterápiás kezelések után a bakonyszücsi "Második Otthonban" töltött hetek segítik a gyermekeket a betegség okozta trauma feldolgozásában. Gondozottak és szüleik itt egyaránt választ kaphatnak azokra a mindennapi életbe való visszailleszkedésre vonatkozó kérdéseikre, amikre a gyógyításra specializálódott klinikákon nem kaphattak életszerű válaszokat; így az Otthon hidat jelent a klinikai reménynyújtás és a reális élet között. A központ célkitűzése a testi-lelki megerősítésen, remény-nyújtáson túl a gyerekek kreativitásának ösztönzése, és a szociális beilleszkedés minden oldalú támogatása egy felbátorító közegben.