A meddőség mögött meghúzódó okok változatosak. A tapasztalatok szerint azonban a leginkább a kései elköteleződés, a megfelelési kényszer, a krónikus stressz, illetve egyéb pszichés elakadások akadályozhatják a fogantatást.
Kései gyerekvállalás
"Sokan egészen egyszerűen túl sokáig várnak az elköteleződéssel, akár azért, mert önhibájukon kívül nem találták meg a megfelelő társat, vagy mert nem elégedettek az anyagi helyzetükkel, nem merik bevállalni a gyereket a bizonytalan állás, lakhatás mellett. Az idő pedig telik, egészen addig, míg a teherbeesés egyre nehezebb és nehezebb lesz. A kései gyermekvállalásnál ráadásul már olyan betegségek is gyakrabban felüthetik a fejüket, amelyek akadályozhatják a fogantatást" - ismertette Soltész Krisztina klinikai szakpszichológus, a Budai Termékenységi Centrum (BTC) szakmai vezetője. Elmondása szerint gyakori az ismeretlen eredetű meddőség is, vagyis amikor az orvosok nem találják a probléma okát.
Környezeti ártalmak
A szakember szerint egyre szennyezettebb az étel és az ital, amit elfogyasztunk, illetve a levegő, amit beszívunk. Sajnos ezek a tényezők is vezethetnek olyan elváltozásokhoz, betegségekhez és hormonális kilengésekhez, amelyek meddőséget okozhatnak.
Krónikus stressz
A meddőség kialakulásában nemcsak a biológia és a környezet játszik fontos szerepet, hanem a psziché is. A krónikus stressz szomatikus betegségeket okozhat, és ha ezek a problémák kapcsolatban állnak a reprodukciós szervekkel, akkor meddőség alakul ki. "A krónikus stresszre való hajlam gyökerei jellemzően a gyermekkorból erednek, például a szülőkkel való kapcsolatból, kötődésből, a szülői bánásmódból. Ezek a megélt és fel nem dolgozott traumák tehát hozzájárulhatnak a krónikus stressz fennállásához" - mondta el a szakértő.
A tökéletesség hajszolása
"Felgyorsult, ingerekben gazdag hétköznapjainkban, a munkában való folyamatos pörgésben, az állandó online jelenlétben nehéz megtalálni a nyugalmat" - mutatott rá Soltész Krisztina. A mai világra ráadásul igen jellemző a tökéletességre törekvés, az anyaság piedesztálra emelése, és az állandó megfelelési kényszer, ezek pedig a szakember szerint szintén fokozzák a megélt stresszt. Ezek a negatív hatások aztán összeadódnak, a végeredmény pedig az idegrendszer, az immunrendszer és a hormonrendszer harmóniájának felborulása lesz, ami gátolja a teherbeesést.
Szervi okok, lelki elakadások
A szakértő szerint fontos lenne, hogy a párok ne várjanak sokat, ha nem jön a baba, hanem mielőbb keressenek fel meddőségre specializálódott szakembereket, hogy kizárhassák vagy felfedezhessék a szervi okokat . Emellett pedig a lélekkel is foglalkozni kell. "Pszichológiai szűrővizsgálat segítségével megállapítható, hogy a stressz mennyire terheli a páciens testét, illetve milyen mélységű pszichológiai segítségre van szükség a javuláshoz. A psziché támogatásával a párok közelebb kerülhetnek a termékenységi problémák megoldásához" - tette hozzá Soltész Krisztina.