Tudósok bebizonyították, hogy a légszennyezettség csökkenti az egerek spermaszámát, mivel gyulladást okoz az agyban. A kutatást végző tudósok úgy vélik, hogy ugyanez a mechanizmus igaz lehet az emberekre is - írta a Men's Health.
A kutatók már régóta tudják, hogy az agynak közvetlen kapcsolata van a szaporodási szerveinkhez, és ez befolyásolja például a spermiumok számát. A mostani kutatás, mely az Environmental Health Perspectives című folyóiratban jelent meg, azt vizsgálta, hogy a szennyezett levegő belélegzése hogyan károsítja a férfi termékenységet. Eredményeik szerint egy bizonyos típusú idegsejt - amely jellemzően az alvási ciklussal és az elhízással kapcsolatos - gyulladása felelős a légszennyezettség miatti csökkent spermiumszámért. Amikor eltávolították az IKK2 nevű gyulladásjelzőt a neuronról, az egerek megőrizték spermaszámukat.
Visszafordítható a folyamat
"Eredményeink azt mutatták, hogy a levegőszennyezés okozta károk - legalábbis a spermiumok számában - orvosolhatók egyetlen gyulladásjelző eltávolításával az egerek agyából, ami arra utal, hogy képesek lehetünk olyan terápiákat kifejleszteni, amelyek megelőzhetik vagy visszafordíthatják a károsodást" - mondta Zhekang Ying a kísérlet vezetője, a Marylandi Egyetem Orvostudományi Karának (UMSOM) orvosi adjunktusa.
Tekintettel arra, hogy a világ népességének körülbelül 92 százaléka él olyan területeken, ahol a levegő szennyezettsége meghaladja az Egészségügyi Világszervezet által előírt minimális értéket, ez a tudományos felfedezés az évek során jelentősen hozzájárulhat a férfi termékenység javításához.