Hogy mi ennek az oka, arról dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusát kérdeztük.
Gyakoribb a túlsúllyal rendelkezőknél a meddőség, mint a karcsúbbaknál?
Egyértelműen gyakoribb, hiszen a megfelelő életmód, az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás jelentősen megkönnyíti a teherbeesést, mert így a test már eleve felkészült a megtermékenyített petesejt befogadására és az embrió táplálására. Amennyiben az illető egészségtelen életet él, bizony a testsúlyán is meglátszik, ráadásul gyakran hormonzavarra hívja fel a figyelmet a magasabb BMI, illetve fordítva, vagyis a túlsúly könnyen provokálhat hormonzavart.
Általában a túlsúly hormonproblémákhoz is kapcsolódik: ezért okoz teherbeesési nehézségeket, vagy már önmagában is megnehezíti a gyermekáldást?
Már önmagában is rontja az esélyeket, hiszen a túlsúly igencsak megzavarja a hormonrendszer működését, és ha az illető megszabadul a felesleges zsírréteg akár csak egy kis részétől is, akkor javul a termékenység. Ám az is igaz, hogy ha már fennáll valamilyen hormonzavar, pl. PCOS vagy pajzsmirigy-alulműködés, akkor nem elég csupán a súlyfelesleg leadása, a betegséget is kezelni kell, hogy teherbe tudjon esni a nő, és zavartalan legyen a várandóssága.
A súlyfelesleg miért nehezíti meg a teherbeesést?
Egyrészt azért, mert a probléma gyakran PCOS-sel, IR-rel, pajzsmirigyzavarokkal és egyéb olyan hormonális betegségekkel járhat, amelyek olyannyira felborítják a női hormonháztartást, hogy akár meddőséget is okozhatnak. Másrészt maga a zsírszövet nagyban hozzájárul az ösztrogén termeléséhez, ezért minél több valakin a zsírréteg, annál nagyobb eséllyel fog ösztrogéndominanciában szenvedni, ami jelentősen csökkenti a teherbeesés valószínűségét. Ráadásul a tüszőfolyadék is lényegesen magasabb zsírtartalmúvá válik, ami szintén rossz hatással van a megtermékenyülésre, mivel sérül a petesejt anyagcseréje.
A túlsúly okoz hormonzavart, vagy a hormonzavar okoz túlsúlyt?
Mindkettő igaz. Hiszen köztudottan vannak olyan állapotok (pl. PCOS), amelyek túlsúlyt eredményeznek, de a zavar kialakulásában nagy szerepe van a nem megfelelő életmódnak, így a súlyfeleslegnek is. Tehát, hogy mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás, nehéz megválaszolni, ám biztos, hogy normál testtömeggel és egészséges életmóddal kisebb az esélye, hogy hormonzavar alakuljon ki.
Mit lehet tenni a gyermekáldás érdekében?
Hogy mihamarabb pozitívat mutasson a terhességi teszt, az kell, hogy a lehető legjobb feltételeket teremtsük meg az embrió befogadásához. Ehhez az életmódváltáson kívül akár gyógyszeres kezelésre is szükség lehet attól függően, hogy vajon a túlsúlyhoz kapcsolódik-e valamilyen hormonzavar. Ehhez az illetőnek be kell tartania nőgyógyásza, endokrinológusa, dietetikusa és életmódorvosa tanácsait.