Több mint 7000 kezelést végeztek magánintézményekben
A hazai állami és magánintézményekben összesen 7656 lombikbébi-kezelést végeztek tavaly a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) finanszírozásával, 2016-ban 6793-at, a beavatkozásokból pedig csaknem négyezer nem állami intézményben történt - írja a Világgazdaság .
A lap érdeklődésére a NEAK elmondta, hogy idén összesen 6,05 milliárd forint jut lombikbébi-eljárásokra, míg e célra tavaly 4,8 milliárd, 2016-ban és 2017-ben pedig 2,5 milliárd forint állt rendelkezésre. Tavaly csaknem 700 millió forinttal nőtt a meddőségi kezelésekhez szükséges gyógyszerek ártámogatása is, amelyre az érintettek több mint 810 millió forintot költöttek, míg a NEAK-támogatás meghaladta a 2,8 milliárd forintot.
Ragaszkodnak a saját orvosukhoz
"A hazai meddőségi kezelések száma nem változott jelentősen 2017 októbere óta, amióta a korábbi 6700-ról több mint duplájára emelték a NEAK-finanszírozású lombikbébi-eljárások számát" - mondta a lapnak Török Attila, a Magyar In Vitro Fertilizációs Társaság elnöke, a tapolcai Pannon Reprodukciós Intézet intézményvezetője is. A szakember szerint azonban hiába nőtt idén a teljesítményvolumen-korlát (tvk) 13 692-re, a betegek olyan intézményt választanak, amelyben a saját orvosuk dolgozik - többnyire magánegészségügyi szolgáltatót.