Az MSZP-s Bangóné Borbély Ildikó kérdezett rá az Emminél, hogy hány sikeres lombikkezelés volt az elmúlt években, Rétvári Bence államtitkár pedig írásbeli válaszában közölte a számokat - írja a hvg.hu.
Eszerint a magán és az állami fenntartású meddőségi centrumok összesen 41 050 művi megtermékenyítési eljárást végeztek a közfinanszírozás terhére 2010 óta, ezekből pedig összesen 8 895 volt eredményes, vagyis az eredményességi ráta 21,67 százalék. Rétvári hozzáteszi, hogy a 2016-ban végzett beavatkozásokból még nem született meg minden gyermek.
Az államtitkár azt is közölte, hogy az elvégzett beavatkozások finanszírozására 2010 óta összesen kb. 14,4 milliárd forintot költöttek, de ebbe még nem tartoznak bele a gyógyszertámogatás kiadásai, közli a lap.
Megfizethetőbb lesz a lombikprogram
A párok mintegy 25 százaléka küzd nehézségekkel a gyermekvállalás terén: ők azok, akiknek orvosi segítségre lenne szükségük. Eközben a hosszú várólistákon túl és a gyógyszerköltségek mellett jelentős egyéb kiadások is terhelik az érintetteket, így egyre időszerűbb az állami támogatási rendszer átalakítása.
Korábbi hírek alapján a kormány öt pontban fog változtatni az eddigi struktúrán:
- Duplájára, azaz 6 ezerről 12 ezerre emelik az államilag támogatott lombikkezelések volumenkorlátját.
- A programban részt vevők gyógyszertámogatását 70-ről 90 százalékra emelik.
- Előjegyzési napló bevezetésével teszik átláthatóbbá a várakozási listákat.
- Bár az állam továbbra is csak öt beültetést finanszíroz, ezentúl már nem csupán az első gyermekre lehet majd állami támogatást igénybe venni.
- A programban részt vevő állami intézmények is támogatást kapnak eszközbeszerzésre.