Az eljárás hatással lehet a későbbi egészségre
Az első lombikbébi, Louise Brown 1978-ban látta meg a napvilágot, és a mesterséges megtermékenyítés ezután a gyermektelen párok számára is megnyitotta az utat a családalapításhoz. Állatoknál végzett kutatások és embereken végzett vizsgálatok alapján az eljárás azonban hatással lehet a gyerek későbbi egészségére, de a kockázati tényezők hosszú távú alakulásáról kevés információval rendelkezik a tudomány.
Nő a magas vérnyomás kockázata
A mesterséges megtermékenyítéssel (IVF) született gyerekeknél tinédzserkorukban nagyobb a magas vérnyomás kialakulásának kockázata a kutatók eredményei alapján: Emrush Rexhaj és kutatótársai 54 egészséges, átlagosan 16 éves fiatalt vizsgáltak meg, akik mesterséges megtermékenyítéssel fogantak, a kontrollcsoportban pedig 43 természetes úton fogant kortársukat vizsgálták összehasonlításképpen.
A kevés eltérés is számít
A Journal of the American College of Cardiology című szaklapban bemutatott jelentés szerint az IVF-csoport átlagos vérnyomása magasabb, mint a kontrollcsoporté: 119/71 higanymilliméter a 115/69 higanymilliméterhez képest. A különbség kevésnek tűnhet, de ez az eltérés is nagy hatással van a szívroham és a szívbetegségek kialakulásának kockázatára. Míg az IVF-csoport tagjai közül nyolc résztvevőnek volt magas a vérnyomása (130/80 higanymilliméter), a kontrollcsoportban csak egy személynek.
Korábban is vizsgálták a gyerekeket
A kutatók néhány évvel korábban is megvizsgálták ugyanezen gyerekeket, átlagosan 11 éves korukban, és eredményeiket összehasonlították a természetes úton fogant kortársakéval. Már akkor mutatkoztak a korai érelöregedés jelei az IVF-gyerekeknél, bár a vérnyomásban még nem mutatkoztak különbségek. - Ezeknek öt évre volt szükségük ahhoz, hogy megmutatkozzanak - emelte ki Emrush Rexhaj. Mivel azonban a kutatás viszonylag kis számú résztvevővel zajlott, és az IVF-gyerekek mind ugyanannak a központnak a segítségével születtek, az eredményeket körültekintéssel kell kezelni.