A probléma tehát valós, ugyanakkor akad néhány olyan mindennapos rossz szokás, amelyre odafigyelve sokat tehetnek a férfiak hímivarsejtjeik egészségének megőrzése érdekében. Köszönhetően annak, hogy a spermiumok termelése folyamatosan zajlik, már kisebb változtatások is viszonylag gyors javulást eredményezhetnek. Dr. Edmund Sabanegh, a Clevelandi Klinika urológusa nyolc pontban sorolta fel a leggyakoribb hibákat.
1. Szűk alsóneműk
Közismert javaslat, hogy a férfiak, akik szeretnének apává válni, viseljenek lazább boxereket. A szűk alsóneműk ugyanis túl közel nyomják a heréket a testhez, ezáltal megnövekszik a hőmérsékletük, ami nem kedvez a spermiumoknak. Egy korábbi, 501 férfi bevonásával készült kutatás szerint a laza ruhadarabokat viselők körében 25 százalékkal alacsonyabb a hímivarsejtek sérülésének kockázata. A legjobb eredményeket ráadásul azoknál mérték, akik éjszakára már egyáltalán nem vettek fel alsóneműt.
2. Laptopok
Visszatérve a hőmérsékletre, a herék 35 Celsius fokon vagy a test hőjénél két fokkal alacsonyabb hőmérsékleten tudnak optimálisan működni. Ezzel szemben a laptopok belső levegője elérheti a 70 fokot is, ha tehát közvetlenül az ölünkbe tesszük a készüléket, akkor ez problémákat okozhat. Mi több, a New York-i Állami Egyetemnél dolgozó Yefim Sheynkin kutatása szerint az éveken át helytelenül végzett laptophasználat visszafordíthatatlan vagy csak részben visszafordítható változásokat idézhet elő a férfiak reproduktív egészségében.
3. Szauna és forró fürdő
A mai szaunák belső hőmérséklete akár 100 fokos is lehet, elhelyezkedésüknek és struktúrájuknak köszönhetően ez azonban a heréket nem érinti különösebben súlyosan. Ezzel szemben a forró kádfürdők már veszélyesek lehetnek, mivel a túlzottan meleg víz ezekben teljesen körülveszi a hőre fokozottan érzékeny szervet, amelynek esélye sincs lehűlni. Ha tehát egy gyermeket tervező férfi aggódik a termékenysége miatt, akkor inkább válassza a zuhanyzást esténként.
4. Mobiltelefonok
Sokan a mellső nadrágzsebükben tartják a telefonjukat, ami viszont közel sem tűnik jó ötletnek. Dr. Sabanegh szerint ugyanis kutatások igazolják, hogy a kütyük sugárzása árt a spemiumoknak. Izraeli kutatók például kimutatták, hogy a telefonjukat a zsebükben tartó férfiaknál 47 százalék azok aránya, akikre súlyos hatást fejt ki az eszköz elektromágneses sugárzása.
5. Gyógykészítmények
Egyes gyógyszerek és egyéb gyógyhatású termékek hatóanyagai negatívan befolyásolhatják a férfiak termékenységét. Ilyen például a Crohn-betegségre és a rheumatoid arhtritisre szedett gyulladáscsökkentő szulfaszalazin, számos kemoterápiás szer, továbbá a kínai nép gyógyászatban alkalmazott mennydörgésisten indája (Tripterygium wilfordii) is, amely kihathat a spermiumok termelésére, továbbá csökkentheti a herék méretét. A lehetséges mellékhatásokról tehát mindenképpen érdemes konzultálni a kezelőorvossal.
6. Dohányzás
Spermavizsgálattal a rendszeresen dohányzóknál a dohányból származó nyomelemeket lehet kimutatni az ondóból. Ezek a vegyi anyagok csökkenthetik a hímivarsejtek számát, akárcsak a mozgékonyságukat. Egy korábbi kutatás szerint a dohány a spermiumokban lévő DNS-szálat töredezetté teszi, ami csökkenti a megtermékenyítőképességet.
7. Marihuána
Számos vizsgálat bizonyítja, hogy a kannabisz lényeges kihatással lehet a termékenységre. Befolyásolja ugyanis a spermiumok aktivitását, miközben csökkenti a legfontosabb férfi nemi hormon, a tesztoszteron szintjét is. Kanadai tudósok szerint a rendszeres marihuánafogyasztás akár több mint a harmadával is csökkentheti az egészséges hímivarsejtek számát.
8. Anabolikus szteroidok
Az urológus szerint csupán mítosz, hogy a felépítő vagy más néven anabolikus szteroidok növelnék a tesztoszteronszintet és javítanák a termékenységet. A valóság ennek éppen az ellenkezője, így tehát e szerek használatát egyáltalán nem javasolják a szakértők még testépítők számára sem. Annál is inkább, mivel a szteroidok nyomán kialakult meddőség nem minden esetben visszafordítható.
Forrás: Daily Mail