Számos módja van a nem kívánt terhesség megelőzésének. Az egyik a vazektómia, amikor átvágják az ondóvezetékeket, hogy a spermiumok ne kerüljenek be az ondóba. Mivel a műtét után a herék továbbra is termelnek spermiumokat, felmerül a kérdés, hogy vajon hová kerül a sperma a vazektómia után. A válasz az emberi szervezetben rejlik, amely egyfajta újrahasznosító üzemként működik a spermiumok számára – írta meg korábban az IFLScience.
A spermium a herében termelődik, a mellékherében érik, ezt követően pedig az ondóvezetéken keresztül jut a húgycső hátsó részébe, majd onnan a külvilágba. A vazektómia lényege ennek a folyamatnak a meggátolása, ami a gyakorlatban az ondóvezeték folytonosságának megszakítását jelenti. A beavatkozást a herezacskón ejtett kis metszésen keresztül végzik el, ahol a bőr alá tudják húzni az egyébként jól kitapintható ondóvezetéket. A vezetéket két lekötés között vágják át, így az ondó nem tud továbbjutni a húgycsőbe, a férfi pedig ebből következendően elveszíti nemzőképességét.
Mi történik a műtét után?
A válasz a címben feltett kérdésre úgy hangzik, hogy a műtét után a herék továbbra is termelnek spermiumokat, de azok a szervezetben felszívódnak. Körülbelül 12 héttel a vazektómia után valamennyi spermium kiürül az ondóvezetékből, ami azt jelenti, hogy az ejakuláció utódnemzésre alkalmatlan, terméketlen folyadékból fog állni. A műtét alanya (és partnere) valószínűleg semmilyen változást nem fog tapasztalni az ondóban, mivel a hiányzó összetevő mindössze négy-öt mikrométer hosszú és két-három mikrométer széles.
Mivel a hímivarsejtek által termelt sperma a műtét után nem jut ki a szervezetből, ezért elpusztul, szétesik, és belekerül a véráramba. Mindez olyan immunológiai folyamatot indít el, amely a spermiumok ellen irányul. A vazektómia általában semmilyen szövődménnyel nem jár, nem szokott vérzés sem kialakulni miatta. Az orvosok elhúzódó sebgyógyulást is csak nagyon ritkán látnak, illetve jellemzően egyéb panasszal sem találkoznak. Fenti okok miatt a férfiak a vazektómia elvégzése után még három hónapig nemzőképesnek tekinthetőek.