Az alacsony tesztoszteronszint tünetei
A tesztoszteron a férfi nemi jelleg - izomtömeg, szőrnövekedés, a libidó és az erekció képességének - kialakításáért felelős hormon. Normális esetben a hormon 10-30 nmol/l mennyiségben van jelen a férfiak szervezetében - magyarázza dr. Koppány Viktória endokrinológus. Magasabb érték esetén a külső férfias jellegek erősödése és a magatartás változása: agresszív viselkedés figyelhető meg. Az átlagosnál alacsonyabb érték is kedvezőtlen hatásokat idéz elő a szervezetben. A hormon képtelen betölteni eredeti funkcióit és megjelennek az alacsony tesztoszteron szint jellegzetes tünetei: gyengébb izomzat, ritkuló testszőrzet, a herék méretének csökkenésével párhuzamosan az emlők növekedése.
Férfiklimax?
A hormon normál szint alá csökkenése nem csak testi tüneteket produkál. A tesztoszteron az önbizalom és a koncentrálás képességének kialakulásában is fontos szerepet játszik. Hiányában depresszió, szétszórtság, fáradtságérzet tapasztalható. A nemi vágy csökkenése mellett erekciós problémák is jelentkezhetnek. A felsorolt tünetek középkorú férfiak körében az andropauza, vagyis férfi klimax idejét is jelezhetik, melynek gyakori velejárója - csakúgy, mint nők körében -; a csontritkulás rizikójának növekedése. Oszteoporózis férfiaknál is jelentkezhet, kialakulását pedig nagy mértékben elősegíti az alacsony tesztoszteron szint. A hormon mértékének normál szint alá esése a csontállomány csökkenését, a csontok elvékonyodását okozza, ezáltal fokozódik a csonttörések veszélye.
Tesztoszteron és meddőség
A hormonszint alacsony értéke sok esetben a szexuális együttléteket és a gyermekvállalást is megnehezíti. A nemi vágy és az erekció képessége mellett a tesztoszteron felel a szervezetben a spermiumok előállításáért is. Alacsony tesztoszteronszint mellett a spermiumok száma is csökken, így a gyermekáldásra váró párok esetében a megtermékenyítés gyakran emiatt nem jön létre.
Korral és betegségekkel is járhat
A tesztoszteronszint csökkenése az életkor előrehaladtával természetes folyamat. Sok esetben azonban fiatalabb korban, például bizonyos betegségek - 2-es típusú diabétesz, máj- vagy vesebetegségek, COPD , hipofízis-rendellenességek - szövődményeként jelentkeznek a szokatlan tünetek. A felsoroltak mellett balesetek - a férfi nemi szervek területét érintő sérülések - is járhatnak a tesztoszteronszint csökkenésével. A kezelések közül a kemoterápia és bizonyos szteroid tartalmú készítmények szintén előidézhetik a panaszokat.
Hormonpótlás férfiaknak
A tesztoszteronszint ellenőrzését a felsorolt betegségek és tünetek esetén mindenképp javasolt elvégeztetni. A hormonszint mértéke vérvizsgálattal kimutatható. A vizsgálat elvégzésére rendszerint a reggeli órákban kerül sor, a hormon mértéke ebben az időszakban a legmagasabb. Alacsony érték esetén a vizsgálatot rendszerint megismétlik egy következő alkalommal. Amennyiben az eredmények és a tünetek alapján megállapítják az alacsony tesztoszteronszintet, a kezelőorvos hormonpótlást írhat fel. Ez történhet injekció, tabletta, vagy tapasz formájában is. A kezelés eredményessége egyéntől függő, sok esetben valóban képes teljesen megszüntetni a korábbi panaszokat, azonban számolnunk kell mellékhatások jelentkezésével is - figyelmeztet a doktornő. A hormonpótlás hatására alvási apnoé, prosztata megnagyobbodás , a bőrön pattanások jelentkezhetnek, megnő a szív- és érrendszeri betegségek kockázata. Kutatások a tesztoszteron hosszú távú alkalmazásainak veszélyeire is felhívják a figyelmet. Családban előforduló prosztata daganat esetén 40, egyéb esetben 50 év felett, minden tesztoszteron pótlásban részesülő férfi számára javasolt az évenkénti szűrésen való részvétel.
Forrás: www.endokrinkozpont.hu