A szaklapban megjelent kutatásban Richard Legro és munkatársai azt vizsgálták, milyen változások következnek be a reprodukciós működésben gyomor-bypass műtétet követően. Az elhízás a termékenységre gyakorolt hatásának egyik lehetséges vizsgálati módja a bariátriai műtéteken átesett nők megfigyelése, mivel esetükben viszonylag rövid idő alatt nagy testtömeg-vesztés következik be, így mindegyik alanyt elhízott állapotban és a műtétet követően is vizsgálhatják, hogy azonosítani lehessen a változásokat.
A kutatás során 29 súlyosan elhízott, termékeny életkorú nőt figyeltek meg két évig Roux-en-Y gyomor-bypass műtét után. Napi vizeletvizsgálattal és a petefészek-hormonok szintjének mérésével ellenőrizték a peteérés gyakoriságát és minőségét. A szakértők meglepődve tapasztalták, hogy a peteérés aránya továbbra is magas volt (több mint 90 százalék a műtét előtt és után is), és a peteérés minősége is változatlan maradt. A menstruációs ciklusra is elhanyagolható hatást gyakorolt. Az egyetlen kivételt az jelentette, hogy a follikuláris fázis jelentősen, nyolc-kilenc nappal lerövidült. Három hónappal a műtét után ez a szakasz hat és fél nappal, 24 hónappal a beavatkozás után pedig akár kilenc nappal is rövidebb, mint a műtétet megelőzően.
Az elhízás hosszabb menstruációs ciklussal jár, különösen a follikuláris szakasz meghosszabbodása következtében. A kutatók egyelőre nem tudják, miért rövidül le ez a fázis a fogyás következtében. Az önbevalláson alapuló, nemi egészséggel kapcsolatos index által kimutatott javulás független volt a hormonszinttől és a testösszetételtől. A legnagyobb mértékű javulás a nemi vágyban és az izgalmi állapotban mutatkozott.
"A fogyás a reprodukciós működésre gyakorolt hatása gyengébb, mint feltételeztük" - foglalta össze Legro. "Úgy tűnik, nincs olyan időszak a műtétet követően, amikor az ovuláció tekintetében a termékenység javulást mutatna. Az elhízott nők esetében más tényezők, például a csökkent nemi vágy és a ritkább közösülés járulhatnak hozzá a meddőséghez."