A Maryland Egyetemi Orvostudományi Karának kutatói Dr. Andrew Kramer urológus vezetésével egészséges, harmincas éveikben járó finn férfiakat vizsgáltak, akik három hónapig hetente kétszer szaunáztak, majd teljesen leálltak a szaunázással. A szaunázás csökkentette a férfiak spermiumszámát, és az értékük átlagon aluli maradt három hónapig a szaunázás abbahagyása után is. Hat hónappal a kutatás kezdete után azonban a spermiumszám visszaállt a normális értékre.
Kramer szerint az eredmények teljesen logikusak, mert a magasabb hőmérséklet közismerten befolyásolja a spermiumtermelést. A szaunázás során a herezacskó 3 Celsius fokos hőmérséklet-növekedését mérték. Kramer ugyanakkor ezt is hozzátette, hogy kutatásuk nem vizsgálta a férfiak termékenységét, így nem lehet tudni, vajon a termékenységük is csökkent-e a szaunázás időszakában. A férfiak spermiumszáma ugyanis nem mindig felel meg a termékenység szintjének, a kutatók szerint a szaunázás éppen ezért nem alkalmazható születésszabályozási módszerként.
A legutóbbi számában megjelent kutatásból az is kiderült, hogy a szaunázás azt is befolyásolta, hogyan állt össze a DNS az ondósejtekben, továbbá károsította a mitokondriumot, a sejt erőművét. A kutatók szerint ez magyarázhatja azt, hogy a spermiumtermelés kevésbé hatékony a szaunázás alatt. Kramer ugyanakkor hangsúlyozta, hogy eredményeik nem szolgáltatnak elegendő bizonyítékot arra, hogy ellenjavallják az egészséges férfiak szaunázását. Mivel a kísérletet mindössze 10 férfi részvételével végezték, további, szélesebb körű kutatásokra lesz szükség az eredmények alátámasztására.