35 felett fontos a sportorvosi vizsgálat

Az igazolt sportolók számára elengedhetetlen a rendszeres sportorvosi vizsgálat a versenyzési engedély megszerzéséhez, akadnak azonban olyanok is, akik hetente többször végeznek valamilyen intenzív mozgást, mégis csak ritkán, vagy egyáltalán nem vesznek részt kivizsgáláson.

A biztonságos mozgás feltétele - főleg 35 éves kor felett - a rendszeres kontroll. Dr. Matusovits Andrea, a Sportorvosi Központ sportorvosa szerint az alábbi vizsgálatokat mindenképpen elvégeztetni az egészséges sportolás és a maximális teljesítmény érdekében.

Laborvizsgálat

Rendszeres, minimum félévente elvégzett vérkémiai ellenőrzésekkel az esetleges egészségügyi problémák kiszűrhetők, bizonyos paraméterek követésével és szükség esetén a korrekcióval a teljesítmény is javítható.

Szív- és keringési rendszer vizsgálata

A szív állapotát a sportorvos elsőként phonendoscop segítségével vizsgálja, mivel ennek révén a különböző billentyűhibák, ritmuszavarok jól felismerhetők és értékelhetők. A radiális pulzus tapintása alapján is tájékozódni lehet a pulzusszámról, minőségéről és a szívműködés ritmusáról.

Napi fél óra mozgással sokat tehetünk a szív- és érrendszer védelmében. Tippek, hogy mozgást csempésszünk életünkbe.

A vérnyomásmérés minden sportorvosi vizsgálat része. Normális vérnyomásról akkor beszélünk felnőttek esetében, ha a nyugalomban mért artériás vérnyomás tartósan nem haladja meg a 140/90 Hgmm értéket. Ezt követi a műszeres vizsgálat, a 12 elvezetéses EKG, illetve a szív ECHO vizsgálata, amellyel a szív struktúráját és funkcióját lehet követni nyugalmi és terheléses helyzetben egyaránt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mozgásszervek állapotfelmérése

Ennek során az izomerőt, a törzs szimmetriáját, a felső és alsó végtagok ízületeinek, izomerejének, mozgástartományának vizsgálatát végzik, valamint a gerinc állapotának, görbületeinek mértékét, a csípő, a térd és a boka erejét, az egyensúlyt, a láb szimmetriáját mérik fel. Ha a vizsgálat során eltérés jelentkezik, tehát ízületi instabilitás, gyengeség, fájdalom, izomatrófia (elhalás) mutatkozik, a továbbiakban ortopéd (traumatológiai) szakorvosi konzílium szükséges.

Terhelhetőségi szint megállapítása

Aktuális állapotunk, teherbírásunk feltérképezésében nyújt segítséget a teljesítmény-élettani felmérés, amellyel az aktuális egészségi állapotot, illetve a teljesítményt jellemző élettani mutatókat műszeresen vizsgálják és értékelik orvosi ellenőrzés mellett. A kapott értékek ismeretében határozható meg egy személyre szabott edzésterv, valamint így folyamatosan ellenőrizhető és nyomon követhető a teljesítőképességünk fejlődése is.

A szabadidősportot űzők számára is fontos a sportorvosi vizsgálat
A szabadidősportot űzők számára is fontos a sportorvosi vizsgálat

A vizsgálat ergospirométerek segítségével történik, amely lehet futópad, kerékpár, evezőspad, kajakergo vagy például úszó ergométer. Ilyen módon az elvégzett munka mennyiségét mérik pontosan. Az illető légzésteljesítményét arcra vehető maszk segítségével követik nyomon. Ezáltal meghatározható a kilélegzett levegő összetétele, mennyisége, oxigén- és szén-dioxid-tartalma, amit nyugalomban és terhelés közben is monitoroznak. Az így kapott élettani értékek megmutatják a sportoló egészségi állapotát és edzettségi szintjét.

Kötelező és javasolt szakorvosi vizsgálatok

Egyes sportágak esetén fontos a szemészeti, a fül-orr-gégészeti, esetenként az ideggyógyászati vizsgálat is, versenyzői szinten pedig kötelező. Ilyenek például a jó látásélességet feltételező sportok. Fül-orr-gégészeti vizsgálatokat, a légutakat különösen igénybe vevő sportágak (autó-motorsport, úszás, búvárúszás, műugrás, vízilabda és hegymászás) versenyzőinél kell elvégezni. A neurológiai szakorvosi felmérés autó-motorsportok és küzdősportok esetén kötelező a sportolók esetében.

Miért fontosak ezek a vizsgálatok?

A sportorvosi vizsgálat célja a sportoló egészségének védelme, a betegségek, károsodások megelőzése, legyen szó akár egy szabadidősportot űző, vagy egy élsportolói szinten versenyző személyről. A sportolás számtalan előnnyel jár, azonban ezeket csak akkor tudjuk élvezni, ha a rendszeres edzés, illetve a versenyzés nem okoz sem szomatikus, sem pszichés eltéréseket.

Ennek alapja az, hogy tisztában legyünk aktuális egészségi állapotunkkal, teherbírásunkkal, mert ez a feltétele annak, hogy nyugodt szívvel sportolhassunk, fejlődhessünk, és az egészségünk szem előtt tartásával jussunk el vágyott célunkig. Ezt támogatja a rendszeres sportorvosi vizsgálatokon, illetve a teljesítmény élettani felmérésen való megjelenés és együttműködés - mutatott rá dr. Matusovits Andrea.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.