Valóban nehéz eldönteni, hogy a rengeteg információ közül melyik hiteles, mit érdemes megfogadni és mit kerüljünk el, ha edzésről van szó. Összegyűjtöttünk 3 olyan tévhitet, amelyek miatt veszélybe kerülhet az alakformálás.
A súlyzós edzéstől túl izmos lesz a test? Nem...
Biztosan sokszor hallotta már, hogy a hölgyek azért nem járnak súlyzós edzésekre, mert attól tartanak, hogy a mozgásforma miatt túl izmosak lesznek. Pedig ez a fajta edzés nem csak jobban égeti a zsírt, mint az aerob mozgások, de formál és feszesít is, miközben nőies idomokat eredményez.
"A rendszeres kardió vagy más néven aerob mozgásnak igazából nincs jelentős hatása a testzsírra, emellett hosszútávon a test izomtömegét is csökkentheti és ez akár laposabb alakot eredményezhet a vágyott formás izmok helyett. Ezzel szemben a súlyzós edzésnek és az izomépítésnek óriási előnye lehet egy nő számára is, hiszen sportos, feszes testalkatot formálhat úgy, hogy közben nem kell lemondani a formás, kerek idomokról sem" - magyarázza Szász Máté biológus, a SCITEC NUTRITION táplálék-kiegészítő szakértője, aki azt is elárulta: akár heti 3-4 súlyzós edzés mellett sem lesz senkinek férfias alakja.
A fehérje csak a sportolóknak kell? Nem...
A fehérje szervezetünk alap alkotója, így természetesen nem csak a sportolóknak, hanem mindenkinek szüksége van rá. Ahhoz, hogy a test jól működjön és a fogyás, valamint az alakformálás is beinduljon, megfelelő étrendre van szükség, melynek a fehérje az egyik legfontosabb része. Egy átlagos, nem sportoló embernek a napi egészséges fehérje adagja a testtömegéhez viszonyítva kilogrammonként 0,8-1 gramm.
Amint elkezd valamilyen edzést, a fehérje mennyiségét növelni kell (edzés intenzitástól is függően testtömegkilogrammonként 1,2 -1,5g), hogy az izmok is épülhessenek. Ehhez az ételekben megtalálható fehérjén kívül különböző táplálék-kiegészítők, például proteinturmixok is segítséget nyújtanak. Ezektől sem kell megijedni, hiszen önmagukban ezek sem építenek óriási izmokat, csupán a szervezet energiaszükségleteit elégítik ki.
A vitaminokat elég télen szedni? Nem...
Igaz, hogy a téli hónapokban a legyengült immunrendszert könnyebben megtámadják a betegségek, a vitaminok azonban nem csak ezt előzik meg! A vitaminok hozzájárulnak a szervezet anyagcseréjéhez, és mivel a rendszeres mozgás felgyorsítja azt, vitaminhiány alakulhat ki a szervezetben. A multivitaminok általában tartalmazzák egy átlagos ember vitaminigényét kielégítő mennyiséget, heti 3 edzés esetén azonban már érdemes olyan, kifejezetten sportolóknak kifejlesztett táplálék-kiegészítőt választania, amely gondoskodik a szervezet megnövekedett vitaminszükségletéről.