A rendszeres aerob testmozgás – az a fajta, amely megemeli a pulzusszámot és izzadságot okoz – és az izomerősítő gyakorlatok ugyanolyan fontos szerepet játszanak a kerekesszék használók életében, mint mások számára. Az NHS összegyűjttött néhány olyan mozgásformát, amely a mozgáskorlátozottak erőnlétét is javíthatja.
A fizikai aktivitás nem feltétlenül jelentheti az edzőtermet vagy a kemény versenysportot. A mozgás számos formát ölthet, és sok helyen történhet. Egészsége javítása érdekében próbáljon olyan tevékenységeket választani, amelyek javítják a szív egészségét és az izomerőt. Az orvosok azt szokták javasolni minden 19 és 64 év közötti felnőttnek, beleértve a kerekesszéket használókat is, hogy legalább heti 150 perc aktív mozgást, és erősítő gyakorlatokat végezzenek, hetente két-három alkalommal.
Nem kell aggódnunk persze, ha nem sikerül rövid alatt teljesítünk ezeket a célokat, ennél sokkal fontosabb, hogy olyan mozgásformát találjunk, amelyet élvezünk is.
Miért érdemes aktívnak lenni?
Mert a rendszeres fizikai aktivitás jót tesz a testi és lelki jóllétünknek, és lehetőséget ad új emberek, helyek megismerésének.
Figyelnünk kell arra, hogy a tolószék használata megnehezítheti a szív- és érrendszeri fizikai tevékenység végzését, és így emeli a pulzusszámot. A tolószékünk manőverezése vagy tolása szintén nagy nyomást gyakorolhat a felsőtest bizonyos izmaira, amelyek nagyobb valószínűséggel húzódhatnak meg, vagy okozhatnak izomlázat. Az izomerősítő gyakorlatok viszont segíthetnek kezelni a kerekesszéket a mindennapi életünkben. Egyszóval testileg és lelkileg is fittebbek leszünk.
Hogyan sportolhat egy kerekesszékes?
A megfelelő mozgásformák megtalálása, mindig fizikai képességeinek szintjétől és attól függ, hogy mit talál szimpatikusnak. Célja lehet a fizikai mozgásfunkciók javítása, hogy enyhítse a mindennapok terheit. Vagy törekedhet jobb erőnlétre, netán versenysportban is részt vehet.
Számos lehetőség áll rendelkezésre a tolószékben ülők számára szív- és érrendszeri gyakorlatok elvégzésére. A cél legyen az, hogy megemelje a pulzusszámát, és lehetőleg megizzadjon. Pont annyira fárassza ki magát, hogy kifogyjon kissé a levegőből: annyira, hogy továbbra is beszéljen, de énekelni már ne tudjon. Ha nem szokott testmozgáshoz, vagy nem edzett egy ideje, érdemes tízperces edzésekkel kezdeni, és ezt fokozatosan növelje 20 percig.
Ötletek mozgásra a kerekesszékben:
- ülőgyakorlatok
- tolószékes edzések
- úszás
- kerekesszékes sprint – edzőteremben, vagy külső pályán
- kerekesszékes használatra is alkalmas evezőgép használata
- kerekesszékes sportok, mint a kosárlabda és tollaslabda
Izomerősítő gyakorlatok
Ha izomerősítő gyakorlatról van szó, akkor bizonyos izomcsoportokra különös figyelmet kell fordítani. A tolószék tolásához használt ismételt tolómozdulat azt jelenti, hogy a mellkas és a váll izmai megfeszülnek, és hajlamosak lehetnek a sérülésekre. Mindeközben a hátizmok elkerülhetetlenül gyengülhetnek. Emiatt célszerű olyan gyakorlatokra koncentrálni, amelyek a tolómozgást támogató kisebb izmokat, például a vállizmokat dolgozzák meg. Ez segíthet megelőzni a sérüléseket. Erősítheti a hátizmokat olyan gyakorlatok elvégzésével is, amelyek húzó mozdulattal járnak, például felhúzással.
De otthon is végezhetnek izomerősítő gyakorlatokat fitnesz gumiszalagok, pántok kreatív használatával. Ha nincs más, kiváló lehet egy homokkal megtöltött üdítős flakon is.