"Elkerülhető lenne a rákos megbetegedések 40 százaléka, ha az emberek abbahagynák a dohányzást, nem ennének olyan sokat, korlátoznák az alkoholfogyasztásukat, és mozognának rendszeresen" - állítják a szakértők.
"A rák felelős minden nyolcadik halálesetért világszerte. Ez több mint az AIDS, a tuberkulózis, és a malária halálozási aránya együttvéve" - közölte az Egészségügyi Világszervezet. Figyelmeztettek, lényeges változtatások nélkül globálisan a halálozások száma akár 7,6 millióra is növekedhet ebben az évben, míg 2030-ra akár a 17 milliót is elérheti.
"Fertőzés okozza a rákos megbetegedések 21 százalékát. A humán pampillóma, vagy a HPV olyan betegségekért felelősek, mint a méhnyakrák, vagy a hepatitisz fertőzések, amelyek gyomor - és májrákot okozhatnak" - mondták el a Nemzetközi Rákellenes Unió szakértői. Ezek ellen már széles körben elérhetőek a védőoltások a nyugati országokban. A fejlődő országokban azonban ezek nem létező dolgok. A méhnyakrák okozta halálesetek 80 százaléka a szegényebb országokban történik.
"A politikai döntéshozók kötelessége, hogy ezek az oltóanyagok mindenhová eljussanak és megmentsék az emberek életét. Az ő feladatuk nevelni és rávezetni a közösségeket arra, hogy változtassanak az életmódjukon, mert ez csökkenti a rák kialakulásának kockázatát" - nyilatkozta Cary Adams, az Unió vezérigazgatója.
"Elkerülhetőek lennének a leggyakoribb megbetegedések, mint például a tüdő -, a mell -, és a vastagbélrák, ha az emberek változtatnának az életmódbeli szokásaikon" - mondták a kutatók. A kockázatok csökkentése érdekében a hivatal azt ajánlotta, az emberek korlátozzák az alkoholfogyasztást, ne dohányozzanak, ne töltsenek túl sok időt a napon és próbálják meg fenntartani az egészséges testsúlyukat diéta és mozgás segítségével.
Kiadott egy több lépésből álló programot a Nemzetközi Rákellenes Unió, amelyet a kormány és a lakosság is igénybe vehet a megelőzés érdekében.
Videó, animáció: HáziPatika.com