Csökkenti a depresszió rizikóját
A JAMA Psychiatry című szaklapban jelent meg az a tanulmány, amely segíthet választ adni erre a kérdésre. Több, mint 600 ezer ember genetikai adatait vizsgálták meg egy kutatássorozat keretében, és a kutatás vezetője szerint arra a megállapításra jutottak, hogy "a fizikai aktivitás fontos szerepet játszik a depresszió rizikójának csökkentésében".
A szakemberek több faktort is megvizsgáltak az alanyok esetében: a genomjukat, azt, hogy a kórtörténetükben szerepelt-e depresszió, illetve depresszióra utaló tünetek, illetve, hogy mennyit mozognak , sportolnak. Ezeket az információkkal összegezve beazonosítottak néhány olyan génvariánst, amely kapcsolatba hozható azzal, hogy valaki mennyire szeret mozogni, illetve olyanokat, amelyek a depresszióra való hajlamot jelzik.
A mozgás valóban segíthet?
Azok az emberek, akiknek a genomjában benne voltak azok a genetikai markerek, amelyeket a mozgás iránti nagyobb hajlandósággal kötöttek össze, kevésbé voltak hajlamosak a depresszióra. Azoknál viszont, akik hajlamosabbak voltak a depresszióra, nem találták jelét annak, hogy kevésbé szeretnének mozogni. Ez az eredmény arra utal, hogy a mozgás valóban segíthet megelőzni a depressziót, de az, ha valaki depressziós, nem feltétlenül jelenti azt, hogy kevésbé szeret mozogni.
Dr. Jordan Smoller (a Massachusetts General Hospital orvosa, a tanulmány egyik társszerzője) úgy nyilatkozott, hogy a fizikai aktivitás nagyon sok mindenre jó, és nem csak a fizikai, hanem a szellemi egészség eléréséhez, illetve fenntartásához is egyértelműen hozzájárul.
A testmozgás természetesen önmagában nem jelent gyógyírt a mentális problémákra, ráadásul maga a depresszió is sokszor akadályozza, hogy a benne szenvedők elegendő testmozgást végezzenek. Azok például, akik depresszió elleni gyógyszert szednek, gyakran számolnak be mellékhatásként fáradtságról, hízásról, és arról, hogy sokszor úgy érzik, egyszerűen nincsen energiájuk a mozgáshoz.
Szinte bármilyen mozgásforma jó
Ugyanakkor, ha a sport nem is gyógyítja a depressziót, a kezelésében bizonyítottan segíthet. Egy 2018-as összegző tanulmány arra jutott, hogy a sport, különösen a súlyzós edzések csökkenthetik a kedélybetegség tüneteit, és egyeseknél akár hasonlóan hatásosak lehetnek, mint a kognitív viselkedésterápia, vagy a gyógyszerek szedése. Azt is több tanulmány bebizonyította, hogy szinte bármilyen mozgásforma, a kardiótól a jógáig, segíthet enyhíteni a betegség tüneteit.
Forrás: time.com/health