A gyors gyaloglás hatásait vizsgálták

Tovább él, aki gyorsabban gyalogol? Egy friss tanulmány szerzői rákbetegek kapcsán világítottak rá erre az összefüggésre.

"Lassan járj, tovább érsz" - tartja a mondás. Aki viszont tovább szeretne élni, annak nem érdemes lassan járnia, legalábbis egy nemrég publikált tanulmány szerint.

A tempós séta így lehet hatékony edzés A tempós séta az egyik legegyszerűbb, és egyben a leghatékonyabb kardióedzés. Szinte bárhol és bármikor űzhető, ráadásul különösebb eszközigénye sincsen. Gyakorolható a szabadban és edzőteremben is - tulajdonképpen csak egy jó cipő és kényelmes ruházat kell hozzá. Kattintson a részletekért!

Amerikai tudósok több mint 233 ezer olyan alanyt vontak be kutatásukba, akik korábban legyőzték a rákot - mindannyian az 50-71 éves korosztályba tartoztak. A szakértők évekig követték nyomon a résztvevőket, és azt vizsgálták, milyen összefüggés lehet az alanyok járásának sebessége és élethossza közt. Végül arra jöttek rá, hogy nagyobb eséllyel élnek tovább azok, akik nap mint nap gyorsabb tempóban gyalogolva róják a kilométereket (vagy legalábbis a métereket), mint a lassabban sétálgatók.

Egészségi állapotunkról is általános képet adhat, hogy milyen gyorsan sétálunk. Fotó: Getty Images
Egészségi állapotunkról is általános képet adhat, hogy milyen gyorsan sétálunk. Fotó: Getty Images

Hogy mennyivel? A kutatók szerint a leglassabb tempóban haladóknál több mint kétszeres volt a bármely okból bekövetkezett elhalálozás kockázata, összevetve azokkal, akik a leggyorsabb járástempóról számoltak be. A lassú járás és a korai halál magasabb kockázata közti kapcsolat kilenc ráktípus kapcsán látszott a tudósok szerint, ezek a következők: mell-, vastagbél-, végbél-, prosztata -, húgyhólyag-, száj-, légzőszervi daganatok, valamint a melanoma és Non-Hodgkin limfóma.

Kapcsoljunk rá!

Nem ez az első eset, hogy tudósok felhívják a figyelmet a járás sebessége és a rákbetegségből felépültek korai elhalálozásának kockázata közti lehetséges összefüggésre - sőt, vannak, akik szerint egyenesen receptre kellene felírni már a felépülés időszakában a gyorsabb sétákat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

És a kutatók szerint nem is csak az egykori rákbetegek életkilátásait javíthatja a járás tempójának fokozása, hanem mindenki másét is. Egy 2019-es tanulmány szerint például hosszabb életre számíthatnak azok, akik körülbelül 100 lépést tesznek meg percenként, szemben a feleennyit lépőkkel.

Egy 2018-as tanulmány pedig arra jutott, hogy a lassan járókhoz képest az átlagos tempóban sétálóknál 20 százalékkal csökkent az elhalálozás kockázata, a gyors tempóban gyaloglóknál pedig 24 százalékkal. Érdemes tehát gyorsítani lépteinken. Ne feledjük: a gyors séta egészségünk jó barátja!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.