A jóga felére csökkenti a szívritmuszavar előfordulásának gyakoriságát

A rendszeres jógázás felére csökkentheti a pitvarfibrillációnak nevezett szívritmuszavar előfordulási gyakoriságát és segíthet a szorongásos, valamint a depressziós tünetek enyhítésében is - hangsúlyozzák a szakemberek.

A jógázásról már régen bebizonyították a kutatók, hogy segít csökkenteni a magas vérnyomást, valamint koleszterinszintet. Az amerikai University of Kansas Hospital szakemberei azonban a világon elsőként tanulmányozták, hogy ez a fajta testmozgás milyen jótékony hatással bír az úgynevezett pitvarfibrillációra. Ez egy olyan, elsősorban az idősebb korosztályt érintő krónikus szívritmuszavar, amely növeli a vérrögképződés esélyét és ezzel életveszélyes szövődményekhez, akár szélütéshez is vezethet.

"Ezek az eredmények azért rendkívül fontosak, mert a pitvarfibrilláció kezelésére használt hagyományos módszerek közé tartozó gyógyszeres, illetve sebészeti kezelések igen kellemetlen mellékhatásokkal járnak" - figyelmeztet Dhanunjaya Lakkireddy, a tanulmány vezetője, aki az Amerikai Szívgyógyász Kollégium New Orleansban hét végén befejeződött éves konferenciáján ismertette az eredményeket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szív ingervezető rendszere A szakemberek összesen negyvenkilenc fizikai problémákkal és jógás előképzettséggel nem rendelkező, szívritmuszavarban szenvedő pácienst vontak be a tanulmányba. A vizsgálat első három hónapjában a résztvevők kedvük szerint vehettek részt a különböző fizikai tevékenységekben. A hátralévő időben pedig légzéstechnikákat, jógapozíciókat, meditációs- és relaxációs gyakorlatokat összesítő jóga órákon vettek részt, heti háromszor 45 percben, és a szakemberek arra bíztatták őket, hogy otthon is végezzék el a gyakorlatokat.

A tanulmány ideje alatt szívmonitorokkal mérték a pácienseknél a pitvarfibrillációs epizódokat (ilyenkor a pitvarok nem húzódnak össze teljesen, azaz valamennyi vér, amelynek a kamrákba kellett volna ömleni, a pitvarokban marad.) A résztvevők emellett saját maguk is értékelték szorongásos, depressziós tüneteik gyakoriságát, illetve közérzetük változását.

Az eredmények szerint a rendszeres jógázás felére csökkentette pitvarfibrillációs epizódok előfordulását és jelentősen csökkentette a páciensek szorongásos, illetve depressziós tüneteit, valamint növelte fizikai teljesítőképességüket, javította általános közérzetüket és mentális egészségüket.

Alacsony ára és jótékony hatásai miatt a szakemberek azt javasolják a szívritmuszavarral küzdő embereknek, hogy az orvosi utasítások szigorú betartása mellett, próbálják meg kiegészíteni a kezelésüket a rendszeres jógázással. Ugyanakkor arra is figyelmeztetnek, hogy mivel a mostani csupán egy kis tanulmány volt, ezért további vizsgálatokra lesz szükség az eredmények megerősítéséhez.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.