A gyerekek egész nap ülnek: vagy az iskolában, vagy otthon a számítógép és a tévé előtt. A mozgásszegény életmód következtében közülük sokan már a kamaszkor kezdetén súlytöbblettel küzdenek, aminek nemcsak testi, hanem lelki hatásai is lehetnek (például alacsony önértékelés, iskolai bántalmazás). Pedig 11 éves korban mindössze heti 6 óra rendszeres mozgással megelőzhető, hogy a gyerek 14 éves korára elhízott legyen, derül ki a Helsinki Egyetem kutatásából, amelyet a Medical Xpress szemlézett.
Napi 60 perc az ideális mennyiség
A vizsgálatban 4661 finn gyereket kérdeztek ki életmódjukról, hogy hány órát töltenek képernyő előtt, illetve, hogy az iskolai tevékenységeken túl mennyit sportolnak. A felmérés készítői figyelembe vették a gyerekek potenciális elhízását okozó egyéb tényezőket is, így a táplálkozási és alvási szokásokat. Azon 11 évesek körében, akik hetente 6 óránál kevesebbet mozogtak, fokozott kockázat mutatkozott a kamaszkori elhízásra. Ezzel szemben a legalább 6 órát sportoló gyerekeknél későbbi éveikben nem jelentkezett ez a probléma.
Jóllehet a gyerekek és kamaszok túlsúlya világszerte az egyik legfenyegetőbb egészségügyi probléma, kevés hosszú távú kutatás méri, hogy a fizikai aktivitás milyen hatást gyakorol a digitálismédia-használattal összefüggésbe hozható túlsúlyra, magyarázták a kutatók. További felmérések szükségesek annak megállapításához, hogy mennyi és milyen intenzitású mozgás képes az ülő életmód okozta hízást ellensúlyozni, amire ebben az önbevallásos kérdőívben sem tértek ki.
Aranyszabályként azt ajánlják a kutatók, hogy az iskoláskorú gyerekek és kamaszok legalább napi 60 percig végezzenek olyan változatos, gyors és intenzív mozgásformát, ami megfelel az életkoruknak és egyéni érdeklődésüknek. Tegyük hozzá, ez lehet a tánctól kezdve a kutyafuttatásig bármi, csak mozogjon a gyerek.