A legtöbb orvos rendszeresen tanácsolja pácienseinek, hogy építsék be a rendszeres mozgást életükbe, hiszen ez fontos eleme az egészséges életmódnak. Egy friss kínai kutatás azt vizsgálta, milyen mozgásformák a leghatékonyabbak a túlsúly kialakulásának megelőzéséhez az arra hajlamos emberek esetében. A lista elején a kocogás végzett, a következő négy helyet pedig a hegymászás, a gyaloglás (power walking), a tánc, illetve a hosszú jógaedzések foglalták el.
A szakemberek több mint 18 ezer kínai felnőtt adatait vizsgálták meg. Az alanyok 30 és 70 év közöttiek voltak, és folyamatosan feljegyezték, mennyit, hogyan és mit sportoltak. A tanulmány öt szempontot vett figyelembe az elhízással kapcsolatban, köztük a testtömeg-indexet (BMI), a testzsírszázalékot, illetve a csípő- és derékbőség arányát.
Mi a kocogás titka?
A kocogás azért annyira hatásos, mert megemeli a pulzust, de nem túlzottan - éppen annyira, hogy a "zsírégető zónában" maradjon. Ez azt jelenti, hogy ilyenkor a test az elraktározott zsírt használja fel az energiatermeléshez, gyorsabb pulzus esetén pedig a glikogén-, illetve cukorraktárakat aktivizálja a szervezet. Mivel a túlsúlyos, illetve hízásra hajlamos embereknek sokkal magasabb a testzsírja az izomállományhoz képest, a zsírégető zónás edzés a legjobb ötlet számukra. A kisebb mértékű pulzusemelkedés miatt ráadásul kevésbe megterhelő ez a mozgásforma, így hosszabb ideig vagyunk képesek csinálni, mint például a futást.
Hogyan kezdjünk neki?
Aki még sosem kocogott korábban, kezdjen tempós sétával, majd fokozatosan emelje a terhelést. Emellett pedig rendszeresen érdemes olyan súlyzós, illetve saját testsúlyos edzéseket is végezni, amelyek kifejezetten a láb izmainak erősítésére szolgálnak. Ezután jöhet a kocogás és a séta váltogatása, egyre hosszabb időket kocogva, és egyre rövidebb időket sétálva. A cél, hogy végül képesek legyünk 30 percet megállás nélkül, egy huzamban kocogni.
A szakemberek szerint nem biztos, hogy az eredmények minden népcsoportra érvényesek, ám a rendszeres testmozgás minden embernél kulcsfontosságú. A sport ugyanakkor nemcsak az egészséges testsúly megőrzése, hanem a szív- és érrendszer egészségének megóvása érdekében is nagyon fontos.