A bemelegítés természetesen ebben az esetben sem elhanyagolható. Kezdjük a tréninget 5 perc szobabiciklizéssel, majd csináljunk meg 15-20 kitolást a falnál, avagy fekvőtámaszt állásban, illetve ugyanennyi álló vádligyakorlatot. Mindez nagyban hozzájárul az edzés hatékonyságának növeléséhez, felkészítve a lábakat a terhelésre, egyben csökkentve a sérülések kockázatát.
Az izomfejlesztés mellett a kardióról sem kell lemondanunk. Javasolt ugyanakkor kerülni az olyan fokozott megterheléssel járó mozgásformákat, mint a futás és az intenzív aerobik. Keressünk ezek helyett valami olyan alternatívát, amely megfelel mind a testünk igényeinek, mind az egyéni ízlésünknek. Akadnak például, akik számára az elliptikus gépek jelentik a csúcsot, míg mások az úszásban vagy a vízi aerobikban hisznek.
Érdemes leszögezni, hogy önmagában a sportnak nem szabad komoly fájdalmat okoznia vagy a már meglévő panaszokat súlyosabbá tennie. Az izomláz persze teljesen normális jelenség egy kemény edzést követően, ha azonban éles, lüktető vagy hirtelen fájdalom jelentkezik akár az izmainkban, akár az ízületeinkben, akkor érdemes azonnal leállni, majd viszonylag rövid időn belül orvossal konzultálni.
Lássuk tehát, milyen tornagyakorlatokkal járulhatunk hozzá jó formánkhoz és térdeink megkíméléséhez!
Váltott lábemelés
Ha térdünk nem az igazi, kezdjük az erősítő edzést egy egyszerű gyakorlattal. Feküdjünk hanyatt a padlón, majd hajlítsuk be az egyik lábunkat úgy, hogy talpunkat a földre tudjuk tenni. A másik lábat egyenesen tartva emeljük fel a behajlított térdünk magasságáig 10-15 alkalommal. Csere után ismételjük meg a teljes szettet háromszor. A gyakorlat alig-alig veszi csupán igénybe a térdet, eközben viszont kiválóan fejleszti a négyfejű combizmot.
Sarokemelés
A hátsó combizom erősítéséhez feküdjünk hasra, majd lassú mozgással húzzuk olyan közel a sarkainkat a fenekünkhöz, amennyire csak tudjuk. Tartsuk ki a pózt egy rövid ideig, a teljes mozdulatot pedig ismételjük meg háromszor 15 alkalommal. Amennyiben ez így túl nehéznek vagy kényelmetlennek bizonyulna, a gyakorlatot egy szék támlájának támaszkodva álló helyzetben is elvégezhetjük - értelemszerűen ezúttal már váltott lábbal.
Lábemelés hason fekve
Feküdjünk a hasunkra kinyújtott lábakkal. Felváltva emeljük meg a lábainkat ameddig csak tudjuk, majd tartsuk ki 3-5 másodpercig. Végezzük el a mozdulatsort 10-15 alkalommal. Ha már túl egyszerűnek érezzük a gyakorlatot, használhatunk bokasúlyokat is az optimális izomerősítés érdekében. Fontos leszögezni, hogy a fellépő hátfájdalom bajt jelez, ezért ilyenkor próbálkozzunk meg kisebb emelésekkel, ha pedig így sem szűnik meg a panasz, forduljunk orvoshoz.
Falon ülés
A furcsán hangzó kifejezés egy haladóbb gyakorlatot takar. Tartsuk a talpunkat vállszélességben a földön, dőljünk háttal a falnak, majd lassan ereszkedjünk ülő pozícióba, mintha csak egy székre próbálnánk leülni. Térdünket 90 fokban behajlítva tartsuk ki ezt a pózt 5-10 másodpercig, amit aztán az újabb és újabb ismétléseknél fokozatosan növelhetünk. Figyeljünk arra, hogy ne dőljünk be túlságosan, ha pedig nyomást vagy diszkomfortot érzünk a térdünkben, váltsunk pozíciót.
Álló vádligyakorlat
A már a bemelegítés során is alkalmazott mozdulatsorhoz eszközként elegendő egy szimpla lépcsőfok is, illetve bármilyen hasonló magasságú és alakú felület. Lépjünk a lépcső szélére úgy, hogy sarkunk lelógjon róla. Lassan emeljük meg a sarkunkat olyan magasra, amilyenre csak tudjuk, majd engedjük vissza eredeti pozíciójába. Amikor már a háromszor 10-15 ismétlést is könnyűnek érezzük, próbáljuk meg váltott lábbal elvégezni a gyakorlatot, ahol az éppen pihenő lábunkat emeljük fel kissé a lépcsőről, ráterhelve így teljes testsúlyunkat a másikra.
Fellépés padra
Keressünk egy képességeinknek megfelelő magasságú eszközt: egy lépcsőt vagy padot. Egyenes derékkal lépjünk fel rá az egyik lábunkkal, majd a másikkal is, végül ugyanebben a sorrendben lassan ereszkedjünk vissza a földre. Végezzük el a mozdulatot 10-15 alkalommal, aztán váltsunk lábat. Ha esetleg túl könnyűnek tűnne a gyakorlat, keressünk egy magasabb felületet hozzá, vagy lépjünk fel a sarkunkkal.
Oldalsó lábemelés
Feküdjünk egyik oldalunkra, lábainkat pedig tegyük egymásra. Az alsó lábunkat behajlíthatjuk a biztosabb tartás érdekében, a másikat pedig kiegyenesítve emeljük fel 45 fokos szögig, aztán tartsuk ki 5 másodpercen át. Váltsunk oldalt 10-15 ismétlésenként.
Forrás: webmd.com