Mi segíthet a duci depressziósokon?
A fizikai aktivitás ezen kívül csökkenti annak az esélyét is, hogy ezeknek a betegeknek depressziós és szorongásos tüneteik miatt antidepresszánsok szedésére, vagy pszichiátriai kezelésre legyen szükségük. A vizsgálatok szerint már napi nyolc perc közepesen megerőltető testmozgás is elég ahhoz, hogy 92 százalékkal csökkentse a depresszió és a szorongás kialakulási esélyét a kórosan elhízottak esetében.
Mennyit kell mozogni?
"A kutatás egyik célja az volt, hogy meghatározzuk, mennyi az a napi minimum testmozgással eltöltött idő , amire szükség van a mentális egészség megőrzéséhez. Számunkra is meglepő volt, hogy már ilyen rövid idő is elegendő" - nyilatkozta korábban Wendy King, a Pittsburgh Egyetem Egészségügyi Központjának epidemiológusa.
Bár igazán a napi nyolc percnyi közepesen megerőltető testmozgás hozza meg a kívánt eredményt, a tudósok szerint már 4750 lépés megtétele (ez kevesebb, mint a fele egy egészséges felnőtt napi ajánlott lépésmennyiségének) is 81 százalékkal csökkentheti a kórosan elhízott felnőttek depresszióra és szorongásra való hajlamát.
Bár az átlagnépesség 7 százaléka szenved major depressziótól , 10 százaléka pedig szorongásos zavaroktól, a kórosan elhízott felnőttek körében ezeknek a betegségnek az előfordulása ennek akár a kétszerese is lehet. Szakértők szerint a depresszió és szorongás kezelését már jóval a súlycsökkentő műtét elvégzése előtt meg kell kezdeni, mivel a mentális zavarok károsan befolyásolhatják a műtétet követő súlymegtartási fázist. A kutatás részletes leírása a Journal of Psychosomatic Research című tudományos szaklap februári számában olvasható.