Egy, közel 300 kísérlet adatainak összegzésével készült tanulmány szerint a fizikai aktivitás a gyógyszereknél sokkal hatékonyabban segíti az agyvérzésen átesett páciensek felépülését - és legalább olyan hatékony a cukorbetegség és a már kialakult szívbetegségek rosszabbodásának megelőzésében.
A cukorbeteg páciens adatait dolgozták fel.
A tudósok a vizsgálati adatok alapján bizonyítottnak látják, hogy a rendszeres testmozgás rendkívül hatásos eszköz lehet a túlélési esélyek javításában, de ez egyelőre természetesen nem jelenti azt, hogy a betegeknek fel kéne hagyniuk gyógyszereik szedésével.
A 305 kísérletben részt vevő páciensek nagy része gyógyszereket szedett a betegsége ellen, 57 kísérlet azonban (melyekben összesen 15 000 önkéntes vett részt) a testmozgás betegségekre gyakorolt hatásait vizsgálta.
A kutatásból kiderült, hogy bár a gyógyszeres kezelés leginkább a szívelégtelenségben szenvedőkön segített, a rendszeres testmozgás minden csoportban legalább olyan hatékony volt, mint a hagyományos gyógyszeres terápia. Azoknak a szívbetegeknek, akik rendszeresen mozogtak, de nem szedték az ilyenkor általában felírt gyógyszereket (például sztatinokat és a vérrögök kialakulása elleni szereket), pontosan akkora esélyük volt rá, hogy a betegségük a halálukat okozza, mint azoknak, akik szedték a gyógyszereket.
Hasonlóképpen, a cukorbetegek esetében is a túlélési esélyek pontosan ugyanúgy alakultak a magukat testmozgással és gyógyszerrel kezelők csoportjaiban.
"Hatalmas problémát jelent, hogy az orvosok egyre több gyógyszer írnak fel, a páciensek ugyanakkor egyre kevésbé aktívak" - nyilatkozta Huseyin Naci, az LSE Health munkatársa. "A brit felnőtteknek például mindössze 14 százaléka mozog rendszeresen."
2010-ben átlagosan 17,7 receptet írtak fel az orvosok egy-egy páciens számára, ami jelentős növekedést jelent a 2000-es 11,2-höz képest. "Pedig, amint láthatjuk, a rendszeres testmozgás remek alternatívát jelenthet a gyógyszerekkel szemben, vagy akár velük kombinálva is" - nyilatkozta Naci.