A hidegebb miatt kevesebbet tartózkodunk a szabad levegőn, a rövidülő nappalok miatt kevesebb napfény ér bennünket, a helyváltoztatás (melegbe be, hidegre ki) során folyamatosan kisebb sokkok érik a szervezetünket, s egy sor másik, kisebb nagyobb szezonális hatás is megjelenik, amelyek befolyásolják a szervezetünk működését. Ezeket az EBH gyűjtötte össze.
Csapatsport szezon
A csapatsportok nagy részében ősszel és télen van az igazi nagyüzem. A meccsekre elég sokan járnak el sportcsarnokokba, uszodákba és stadionokba, illetve igen sokan a közönség előtt nyitott helyekről (jellemzően sportkocsmákból) televízión keresztül követik az eseményeket. A drukkerek pedig sportágtól szinte függetlenül egészségtelenül étkeznek, és viszonylag sok alkoholt isznak.
A fülledt és zsúfolt sportlétesítményekben amellett, hogy a büfék nem éppen egészségmegőrző szemléletű kínálatát fogyasztják, olyan légtérben tartózkodnak, ahol a szurkolás (kiabálás, éneklés, ordítozás) miatt az átlagosnál sokkal több páracsepp lebeg , amely megjárta egy vagy több ember tüdejét is. És persze ezek remek közlekedőeszközként szolgálnak a kórokozók számára.
Levélgereblyézés
A lehulló levelek összegereblyézése praktikus módja a kalóriaégetésnek az udvaron való rendrakás közben. De az őszi párás időjárás és az eső ideális táptalajt jelent a penész megjelenésének, amely erős allergén. Ráadásul a nedves és lebomlóban lévő levelek összetapadva elég súlyosak ahhoz, hogy a bemelegítés nélkül (igen, ilyenkor erre van szükség), rossz technikával végrehajtott mozdulatok húzódásokhoz, s izomfájdalomhoz vezessenek különösen a törzsön.
A kockázatok csökkentése érdekében érdemes beszélni a háziorvossal az allergiás tünetekről (viszkető orr vagy a száj, viszkető, könnyező szem, tüsszögés, orrfolyás vagy orrdugulás). Azoknak pedig, akiknek penészallergiájuk van, allergológus szakorvos tanácsát kell kérniük, de legjobb, ha másra bízzák a gereblyézést.
Ingázás, tömegközlekedés
Ahogy romlik az idő, az emberek - iskolásoktól a felnőttekig - egyre kevésbé járnak gyalog, rollerrel vagy biciklivel dolgozni, hanem beülnek az autóba, vagy tömegközlekedésre szállnak. A megnövekvő forgalom és a ködös idő a városokban különösen ronthatja a levegőminőséget . Ráadásul a járművekben az emberek összezsúfolódnak, és könnyebben megfertőzik egymást.
Különösen a dízelmotorok kipufogógázában található apró részecskék károsak az asztmával, illetve egyéb tüdő- és szívproblémákkal küzdők számára. A gyerekek szintén nagyobb veszélyben vannak, mert a tüdejük még csak fejlődőben van.
A kockázatok leginkább azzal csökkenthetők, hogy személyautóval csak akkor indulunk el, ha több utas is beül a kocsiba, illetve nem járatjuk feleslegesen a motort várakozás közben. Az autóban pedig úgy lehet megakadályozni a megfázás és az influenza vírusok terjedését, hogy a zsebkendőhasználatot a tüsszögésnél, köhögésnél nagyon komolyan vesszük, továbbá azokat a felületeket, ahol a kórokozók megtapadhatnak (például a műszerfalon vagy az ülések támlájának hátsó részén, a pohártartón, vagy a karfán), rendszeresen fertőtlenítő kendővel letöröljük. Ezt a tömegközlekedésnél nem lehet ajánlani (hacsak a szolgáltató el nem végzi), de a zsebkendő vagy maszk használata nagyon is indokolt.
A késő ősz és a kora tél jó oldala
Habár az időjárás az évnek ebben a szakaszában szokott a legpocsékabb lenni, ilyenkor is érdemes kirándulni, gyalogolni, biciklizni, mert a parkok és erdők derült időben ilyenkor is szépek, s a tiszta levegő változatlanul pozitívan befolyásolja az egészséget, a testmozgásról nem is beszélve. Ráadásul rengeteg tápláló szezonális termény érhető el (alma, körte, sütőtök), amelyek egészséges és változatos táplálékforrást jelentenek. A forró tea sohasem esik jobban, mint éppen ilyenkor. Teázni pedig a munkahelyeken is lehet. Otthon pedig az adventi hangulat jegyében érdemes megfőzni egy adag fűszeres forralt bort, ami például a gereblyézés fáradalmait is jól kompenzálja.