Noha a sport általánosságban pozitívan hat mind a mentális, mind a fizikai állapotunkra, itt is igaz a mondás, miszerint "jóból is megárt a sok". A svájci Lausanne Egyetem kutatói több mint 1200 tizenhat és húsz év közötti önbecsülést és az agyi kapacitást pedig megnövelte, ám ennél több már épp ellenkező hatást váltott ki.
A vizsgálatba bevont tinédzsereket csoportokba osztották az alapján, hogy ki mennyit mozgott, és így nagyjából 35 százalékuk került a keveset mozgók csoportjába (heti kevesebb, mint 3,5 óra), 41,5 százalék az átlagos mennyiséget mozgók csoportjába (heti 3,6-10,5 óra), 18,5 százalék a sokat mozgók csoportjába (heti 10,6-17,5 óra), végül pedig öt százalék a nagyon sokat sportolók csoportjába (heti több, mint 17,5 óra).
A vizsgálatok kimutatták, hogy az első, valamint az utolsó csoportba tartozók a fizikai és mentális állapotukat felmérő értékelések során egyformán rossz eredményeket értek el, míg a legjobb eredményeket azok produkálták, akik átlagosan heti 14 órát mozogtak. A kutatás arra is felhívja a figyelmet, hogy nem önmagában a túl sok mozgással van a baj, hanem azzal, hogy a túlzottan nagy megterhelés hatására a szervezetben gyulladás alakulhat ki, az pedig károsan hathat az ember fizikai és mentális egészségére egyaránt.