Az egyre kevesebbet mozgó társadalomban a farizmok (közöttük a testünk legnagyobb izma, a gluteus maximus) mind kevesebb mozgásnak vannak kitéve, ami hosszú távon többféle egészségkárosodást is okozhat. Ennek elkerülésére az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb edzésmódszer a csípőemelés vagy csípőtolás, hiszen ilyenkor komoly terhelésnek tesszük ki hátsónk izmait. Ez a gyakorlat nem kíván különösebb felszerelést vagy helyet, akár a nappali vagy a hálószoba padlóján is könnyedén végrehajtható. Nézzük, milyen előnyökkel jár!
A gyenge, használaton kívüli fenék a hátfájás egyik legfőbb okozója. A sok üléssel együtt járó munkakörben dolgozók különösen veszélyeztetettek, mivel a gerinc és a térdek inai végzik el azt a munkát, ami egyébként a farizom dolga lenne, és kialakul a gluteális amnézia, aminek hatására túl nagy teher kerül a hát alsó részére.
Egy hosszú, ücsörgéssel teli nap után nincs is hasznosabb, mint néhány háton fekve elvégzett csípőtolás, amitől a test visszaemlékszik arra, hogy bizony megvannak még ezek az elhanyagolt izmok.
Sokan küzdenek szűnni nem akaró térdfájással , aminek egyik oka a combcsont, azaz a femur nem megfelelő működése. Az előrecsúszó, elforgó combcsont az orvosok szerint a krónikus térdfájás leggyakoribb okozója, a farizmok pedig fontos szerepet játszanak a csontnak a csípőnél történő mozgásában, aminek hatása van a térdízületek megfelelő működésére. Az egy lábbal végzett csípőtolások nagy segítséget nyújthatnak a fájdalom elmulasztásában.
Hiába látogatjuk rendszeresen az edzőtermet, ha előtte és utána egy íróasztalra görnyedve töltjük napunkat. Pontosan ilyen lesz állandó tartásunk is, görnyedt. Azok, akik rendszeresen edzik farizmaikat, észrevehetik, hogy egy idő után egyenesebben állnak és magasabbnak tűnnek az emberek szemében.
A rendszeres csípőmozgás szebb, feszesebb feneket eredményez, aminek nem csak a párunk örül, de a nadrág is sokkal jobban mutat majd rajtunk.
Milyen gyakorlatokat érdemes végezni?
A háton fekve két lábbal végzett csípőtolás lényege, hogy a fenékizmot aktivizáljuk a térdinak helyett, miközben arra is figyelnünk kell, hogy a medence a megfelelő helyzetben maradjon. Ha a kétlábas verzió már túl könnyű, jöhet az egy lábas csípőtolás, amelynél a legfontosabb, hogy a lábujjak, a boka, a térd és a csípő lehetőleg egy vonalban maradjon.
Mindkét verziót nehezíthetjük a térdek forgatásával, amitől úgy érezzük majd, mintha a fenekünk lángra lobbant volna.
Forrás: Awesome Tips