A koronavírus-járvány idején az európaiak fele ritkábban sportolt, vagy fel is hagyott a testmozgással. A válaszadók közül egyébként a 15-24 év közöttiek végeznek a legnagyobb arányban (54 százalék) rendszeres testmozgást. Ez az arány az életkorral csökken: a 25-39 évesek körében 42 százalék, a 40-54 éveseknél 32 százalék, az 55 év felettiek esetében pedig 21 százalék – mutatott rá az Eurobarométer felmérés, amelynek eredményei alapján kijelenthető: azok a válaszadók, akik a szabadidejükben vagy kedvtelésből rendszeresen sportolnak, egyetlen uniós tagállamban sem alkotnak többséget.
A legfőbb akadály az időhiány
A válaszadók szerint az aktív életvitel legfőbb akadálya az időhiány, amelyet a motiváció hiánya vagy egyszerűen a sport iránti érdeklődés hiánya követ. A felmérésből kiderült, hogy a sportos életmódot elsősorban a jobb egészségi állapot motiválja, másodsorban az edzettség fokozása, majd a kikapcsolódás. A megkérdezettek fele azt is kifejezte, hogy szeret a szabad levegőn mozogni. A válaszadók körülbelül egyharmada részesíti előnyben az otthonában végzett testmozgást. Az uniós tagállamok legtöbbjében a válaszadók többsége azt állította, hogy szívesen kíséri figyelemmel a médiában közvetített sportversenyeket.
A kutatás Magyarországgal kapcsolatban egyebek mellett azt állapította meg, hogy a magyar válaszadók 4 százaléka végez rendszeresen sporttevékenységet. Huszonkét százalékuk törekszik sportolásra, 15 százalékuk ritkán, 59 százalékuk pedig sohasem sportol. A magyar férfiak 71, a magyar nők 76 százaléka egyáltalán nem mozog. Rendszeres sporttevékenységgel a magyar válaszadók 10 százaléka tölt két óránál is több időt. Egy órát is meghaladó sporttevékenységet a magyarok 22 százaléka végez, egy óránál kevesebbet a megkérdezettek 59 százaléka folytat, hat százalékuk inkább nem, vagy alig tölt időd mozgással.