A Brown Egyetem tudósai átfogó kutatásuk során azt vizsgálták, milyen sikerrel jártak a gyomorszűkítő műtétek 2400 túlsúlyos amerikainál. Az alanyok mindegyikén 2006 és 2009 közt hajtották végre az egyébként nem veszélytelen beavatkozásokat: volt, aki gyomorgyűrűt kapott, míg mások bypasst.
A szakembereknek sikerült négy különböző csoportra osztaniuk az elhízást. A kategóriáknak egyelőre még nincs tudományos nevük, de számokkal, illetve főbb jellemzőikkel már be tudjuk mutatni ezeket.
A négy csoport
Első csoport: az ide tartozóknak alacsony a "jó" koleszterinszintjük , ugyanakkor magas a vércukorszintjük. Az ide sorolt alanyok 98 százaléka diabéteszes volt.
Második csoport: helytelen étkezési szokások vezettek a súlyfelesleghez , például hogy az ide sorolt emberek közül sokan rövid idő alatt képesek voltak rengeteg ételt eltüntetni. 60 százalékuk továbbá nem tudta kontrollálni az étkezések közti nassolást, 92 százalékuk pedig akkor is evett, amikor igazából nem is volt éhes.
Harmadik csoport: "vegyes csoport". Az ide tartozóknál már alacsonyabb volt az össze-vissza evők aránya - csupán 7 százalékuk evett akkor is, amikor nem volt éhes.
Negyedik csoport: az ide sorolt alanyoknál már nagyon korán, többnyire gyerekkorban komoly túlsúly halmozódott fel. A négy kategória közül az ide tartozóknak volt 18 éves korukban a legmagasabb a testtömegindexük , átlagosan 32. Más csoportokban ez az érték 25 körül alakult. A gyomorműtét előtti testtömegindex is náluk volt a legmagasabb, átlagosan 58 (a többi csoportban 45 körüli érték jött ki átlagban).
Kiknek segít a gyomorműtét?
A tudósok szerint a második és harmadik kategóriába tartozó alanyoknak segített leginkább a gyomorműtét. Ugyanakkor kiemelték, hogy a túlsúly mindenkinél más és más folyamatok következtében alakul ki, ezért hangsúlyozták a személyre szabott kezelések fontosságát.
Forrás: Daily Mail