Az emberi energiafelhasználás végső határa

Megtalálták az emberi állóképesség kulcsa, az energiafelhasználás végső határát amerikai kutatók. A szakemberek egyebek mellett egy 4828 kilométeres futás és a Tour de France kerékpárverseny elemzésével számolták ki az értéket.

Az emberi energiafelhasználás végső határa az átlagos emberi szervezet úgynevezett nyugalmi anyagcseréjének két és félszerese, de legfeljebb napi 4000 kalória. Hosszú távon ennél nagyobb energiafelhasználás nem tartható fenn - állapították meg az amerikai Duke Egyetem kutatói.

futás, maraton, energiafelhasználás, sportolás, verseny,
"Csak pár napig megy a rendkívüli intenzitás, utána vissza kell venni." Fotó: 123rf

Megdöbbentő adatok

A kutatás egy, az Egyesült Államokat átszelő futóversennyel kezdődött, amelynek résztvevői 140 nap alatt tettek meg 4828 kilométert, hogy Kaliforniából Washingtonba jussanak. A versenyzők hónapokon át heti hat maratoni távot (42,2 kilométer) futottak, közben a tudósok megvizsgálták, hogyan reagál minderre a szervezetük. A verseny előtt és alatt megmérték a futók nyugalmi anyagcseréjét, vagyis azt, hogy hány kalóriát égetnek el, amikor pihennek. Azt is megmérték, hány kalóriát használtak fel az extrém állóképességi versenyek alatt. Nagy energiafelhasználással kezdték a versenyt, amely végül a nyugalmi anyagcsere 2,5-szeresén állapodott meg - mutatták ki a tanulmány készítői.

Azt is megállapították, hogy a várandós nők az állóképesség bajnokai, mivel anyagcseréjük az emberi szervezet tűrőképessége közelében van. Energiafelhasználásuk a nyugalmi anyagcsere 2,2-szeresét is eléri, tehát majdnem egy szinten mozog az extrém sportolókéval.

Ezzel szemben a csak egy maratont futók a nyugalmi anyagcseréjük 15,6-szorosát is felhasználták. A Tour de France 23 három napja alatt a kerékpárosok nyugalmi anyagcseréjük 4,9-szeresét, a 95 napos antarktiszi kerékpározáson pedig a 3,5-szörösét bevetve versenyeztek. "Pár napig megy a rendkívüli intenzitás, de ha annál is tovább akarunk futni vagy kerékpározni, akkor vissza kell vennünk, erre mutat a vizsgált versenyek résztvevőinek minden adata" - ismertette Herman Pontzer, a kutatás egyik résztvevője.

A tudósok szerint a nyugalmi anyagcsere 2,5-szeresének felhasználása nem a szív, a tüdő vagy az izmok, hanem sokkal inkább az emberi emésztőrendszer teljesítőképességén múlik. Kiderült, hogy a szervezet nem tud megemészteni, felszívni és feldolgozni elég kalóriát és tápanyagot ahhoz, hogy ennél nagyobb energiafelhasználást hosszú távon fenntartson. Rövidebb távokon a test égetheti, majd a pihenés alatt visszaépítheti a saját zsírját vagy izomtömegét. Extrém távú versenyeken, a kimerültség határán azonban ki kell egyensúlyozni az energiafelhasználást - írták a tudósok. Pontzer szerint az eredmények abban is segíthetnek a sportolóknak, hogy okosan válasszák meg a sebességüket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra