Az is elég, ha csak nézzük a focit?

Mások fizikai aktivitásának nézése növeli a pulzust és más fiziológiai mérőszámokat is, éppúgy, mintha mi magunk tennénk erőkifejtést - derül ki egy friss kutatásból, amely a Frontiers in Autonomic Neuroscience című szakfolyóiratban jelent meg.

Az eredmények szerint egy olyan videó megnézése, melyen valaki fut, növeli a megtekintő pulzusát, lélegzetvételének gyakoriságát, serkenti a bőrének vérkeringését, illetve fokozza a verejtékezését. A "kocogásuk" végén ezek az értékek náluk is visszatértek a nyugalmi tartományba. A kutatók kiemelték, hogy első ízben sikerült tudományos bizonyítékot találni az izmok szimpatikus idegrendszeri működésének növekedésére a fizikai aktivitás nézése során.

"Ezen idegi aktivitás mérése minden eddiginél pontosabb betekintést enged az emberi test fiziológiai válaszaira Dél-Sydney-i Egyetem Orvostudományi Karának munkatársa.

"Tudjuk, hogy a szimpatikus idegrendszer, amely a szív, a verejtékmirigyek , a vérerek és más szövetek működését befolyásolja, valódi erőkifejtés során növeli az aktivitását. Most azt is sikerült kimutatnunk, hogy egy futásról szóló filmrészlet olyan hatást gyakorol ránk, mintha mi magunk is mozognánk" - tette hozzá Macefield.

Még mozogni se kell

A kísérlet során vékony tűket helyeztek kilenc önkéntes külső idegére, hogy megmérjék a vérerekhez kapcsolódó idegrostok elektromos aktivitását. Így rendkívül pontos eredményekre sikerült szert tenni a szimpatikus idegrendszer működését és más fiziológiai paraméterek alakulását illetően.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A résztvevőknek először egy állóképet mutattak egy számítógép-monitoron, és így mérték meg az értékeiket. Ezután egy intenzíven futó embert ábrázoló, 22 perces videó következett.

"Bár a változás csekély volt, megfelelt a mozgásra adott fiziológiai válasznak" - nyilatkozta Macefield. "Mivel a megfigyelt egyének ellazult állapotban ültek, ezért biztos, hogy a tudatuk indukálta a folyamatot" - állapította meg a szakértő.

Futni nemcsak jó, de hasznos is. Megszámlálhatatlan pozitív élettani hatása van, hogy csak a legfontosabbakat említsük, kardiomozgás lévén erősíti a keringési rendszert, az érfalakat. Nem hagyja, hogy a visszerekben hosszú ideig pangjon a vér, ezáltal megelőzhető az értágulat. Növeli a tüdőkapacitást, felgyorsítja az anyagcserét, erősíti az immunrendszert. Ráadásul az összes izmot megmozgatja, amelyek a helyes tartásért felelnek. Sok-sok kalóriát égethetünk el futás közben, s akár az állóképességünket is kiválóan növelhetjük, ha megfelelő intenzitást választunk. Végül, de nem utolsósorban meg kell említeni a futás lelkünkre és közérzetünkre gyakorolt pozitív hatásait, azt, hogy jobb lesz általa a koncentrálóképességünk, jobban tűrjük a stresszt. Aki rendszeresen fut (vagy bármilyen intenzív mozgásformát végez), annak boldogabb, teljesebb az élete, hiszen feltölt energiával és magabiztosabbá tesz a tudat, hogy tettünk valamit testi-lelki egészségünkért.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra