Fontos tudni, hogy nem feltétlenül igaz, hogy az öregedés során az izmaink leépülnek. Van mód rá, hogy jelentősen lelassítsuk a folyamatot, és az anyagcserénket is optimális fokozaton tartsuk.
Így őrizhetjük meg az izomtömeget
Ha lefogyunk, gyakran megesik, hogy lelassul az anyagcserénk. A zsírsejtek leptint termelnek - ez a vegyi anyag jelzi az agynak, hogy jóllakottak vagyunk. Ha szintje lecsökken (például diéta során), a test lelassítja az anyagcserét, hogy energiát takarítson meg. Súlyzós edzésekkel azonban fel tudjuk pörgetni. Szintén fontos a megfelelő fehérjebevitel - testsúly kilogrammonként 1-1,5 grammnyit érdemes fogyasztani, ha az izmainkat szeretnénk formában tartani.
Egy svéd kutatás szerint a zöldségekben és gyümölcsökben található nitrát segíthet abban, hogy kevesebb oxigént használjunk edzés közben, így az izmaink hatékonyabban tudnak dolgozni. Szintén kutatások igazolják, hogy a káliumban gazdag zöldségek és gyümölcsök - spenót, brokkoli, kel, sárgadinnye, banán - segíthetnek az izomépítésben.
Az ösztrogénnek is köze van az izmaink állapotához, így ha csökken az ösztrogénszint, izmaink gyengébbek lehetnek. Ilyenkor érdemes lehet D-vitamint szedni, különösen menopauza előtt vagy alatt álló nőknek - ez heti két-három súlyzós edzéssel kombinálva megállíthatja az izmok erejének csökkenését.
Alvás közben lebénulhatunk
Előfordulhat, hogy az alvás bizonyos szakaszaiban nem tudjuk mozgatni az izmainkat, és szó szerint lebénulunk. A REM-fázisban bizonyos neurotranszmitterek "lekapcsolják" az izmokat irányító agysejteket, és ha ilyenkor felébredünk, átmeneti paralízist, beszédképtelenséget élhetünk át, ami nagyon ijesztő lehet. Szerencsére veszélytelen, és egy-két perc alatt elmúlik.
Forrás: health.com