Edzés: akkor is megéri, ha nehezen vesszük rá magunkat

A nem belső indíttatásból, hanem kényszerből végzett edzés is segít a szorongás és a depresszió visszaszorításában - derül ki a Colorado Egyetem (Boulder) munkatársainak friss tanulmányából.

Korábbi értekezések már kimutatták, hogy a rendszeresen mozgó emberek szervezete jobban védett a stresszhez kapcsolódó rendellenességektől. Ez annak tudható be, hogy az önirányítás érzete jótékonyan hat a mentális egészségre. Eddig azonban nem volt tisztázott, hogy az erőltetett edzés, amelyben nem az önkontroll kap szerepet, ugyancsak segít-e.

A kényszerből mozgók közé tartozhatnak az iskolások, a sportolók, a katonák, valamint akár azok is, akik orvosi utasításra követnek valamilyen edzésprogramot - hangsúlyozta Benjamin Greenwood, az intézmény integratív pszichológia tanszékének professzora.

...hogy milyen mozgásformát lenne érdemes választania? Kalkulátorunk segíthet! A téma vizsgálatára Greenwood professzor és munkatársai hathetes laboratóriumi kísérletet végeztek patkányokon. Az állatokat csoportokra osztották: voltak közöttük olyanok, amelyek akkor mozogtak a keréken, amikor kedvük tartotta, másik harmaduknak előre programozott eszköz diktálta az időpontot és a tempót, míg a többiek egyáltalán nem "edzettek". A motorizált kerekek sebessége és időbeosztása a saját döntés alapján mozgó patkányokét vette alapul.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hat hét elteltével stressznek tették ki a patkányokat, majd másnap megmérték stressz-szintjüket . Az eredmény alapját az adta, hogy az állatok mennyi időre dermedtek meg a félelmet keltő közegben. Minél tovább tartott a sokkos reakció, annál több feszültség maradt vissza az előző napról.

"Attól függetlenül, hogy a patkányok önként vagy kényszer hatására mozogtak, az edzés védte őket a stressztől és a szorongástól" - összegezte Greenwood professzor a című szakfolyóirat számára, melyben a tanulmány megjelent.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra