Nem ritka, hogy egyesek hirtelen energialöketet éreznek késő délután - ennek az lehet az egyik oka, hogy a test hőmérséklete délután 2 és 6 között megemelkedik. Ez képessé tesz arra, hogy egy kicsit több energiát tegyünk az edzésünkbe. A közhiedelemmel ellentétben a lefekvés előtti sportolás akár még javíthat is az alvásunk minőségén. Az ETH Zürich kutatói szerint ilyen esetekben könnyebb átlépni a mélyalvás szakaszába, emellett nincsen egyértelmű tudományos bizonyíték sem arra, hogy a lefekvés előtti fizikai aktivitás negatívan hatna az alvás minőségére. Egyedül a HIIT-edzésekről bizonyították be, hogy röviddel lefekvés előtt végezve valóban ronthatnak az alvásminőségen - írja a brightside.me .
A súlyzós edzés vagy a pilates is mehet este
A tesztoszteron és a kortizol aránya a szervezetben leginkább az esti órákban olyan, amely pozitívan hathat az izomnövekedésre. Éppen ezért a súlyzós, illetve a futóedzéseket is bátran időzítsük estére, ha a maximumot szeretnénk kihozni belőlük.
Néha azért nehéz elaludni, mert folyamatosan ide-oda cikáznak a gondolataink, az érzéseink - azaz stresszelünk. Ilyen esetekben érdemes este olyan edzésfajtákat beiktatni, mint a jóga, a pilates, vagy a dinamikus nyújtóedzések, mivel ezek mind remekül pihentetik az elménket, és segítenek levezetni a stresszt , amelyeknek a pozitív hatását már egy hét rendszeres gyakorlás után egészen biztosan érezni fogjuk.
A jóga mellett sok érv szól
Egy kutatás szerint a lefekvés előtt végzett jóga segíthet abban, hogy hamarabb tudjunk álomba merülni. Emellett bizonyítottan enyhíti a stresszt, a szorongást és segít lelassítani - aminek többek között az is az oka, hogy jógázás közben extra figyelmet kell fordítani a légzésünk kontrollálására. Emiatt több oxigén jut a szervezetbe, a véráramba, ezáltal pedig az agyba, az izmokba és a szervekbe is, ami nagyban elősegíti, hogy nyugodtabbnak és ellazultabbnak érezhessük magunkat.