A világ népességének több mint fele városokban él, 2030-ra pedig az ENSZ becslései szerint már minden harmadik ember olyan városban fog élni, ahol több mint félmillióan laknak – írja az Euronews.
A városlakók gyakran nem töltenek elég időt a természetben, pedig a rendszeres séta pozitív hatása – amelyet a finn Egészségügyi és Jóléti Intézet kutatói dokumentáltak – a mentális és fizikai egészségre is kihat. Annak ugyanis, aki rendszeresen tesz sétát a természetben, átlagosan 25 százalékkal kisebb eséllyel lesz magas a vérnyomása.
Kevesebb fogy a gyógyszerekből is
Az erre vonatkozó kutatás során 16 ezer Helsinkiben és annak környékén élő lakost kérdeztek meg arról, milyen gyakran keresnek fel zöldövezeti területeket, illetve milyen rendszerességgel szednek hangulatjavító, szorongásoldó gyógyszereket. Az eredmények alapján elmondható: aki hetente háromszor-négyszer tesz sétát a természetben, 33 százalékkal kisebb valószínűséggel használ antidepresszánsokat, és 26 százalékkal kisebb valószínűséggel asztma elleni gyógyszereket.
Javít a memórián és nagylelkűvé is tesz
Korábbi cikkünkben már beszámoltunk arról, hogy a gyakori természetjárás emellett jótékonyan hat az agyunkra, ráadásul együttérzőbbé és nagylelkűbbé tesz. Szintén jó hír, hogy minél több időt töltünk a technikai eszközöktől távol, a természetben, annál frissebbek leszünk mentálisan, javul a koncentrációnk és fejlődik a memóriánk.